Aşırı sağcı Alman siyasetçiden Erdoğan'a övgü geldi

Aşırı sağcı Alman siyasetçiden Erdoğan'a övgü geldi

Almanya’nın AfD partisine mensup aşırı sağcı siyasetçisi Maximilian Krah, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a övgü yağdırdı.

Avrupa Parlamentosu'nun (AP) Alman üyesi Maximilian Krah, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı Türkiye'nin menfaatlerini savunduğu için övdü ve Alman siyasetçilerden, Erdoğan'ı örnek alarak ülkelerinin çıkarlarını savunmalarını istedi.

ERDOĞAN’IN ZİYARETİNİN ALMANYA’DA ETKİLERİ SÜRÜYOR

Erdoğan, 17 Kasım'da Almanya'nın başkenti Berlin'de Cumhurbaşkanlığı resmi konutu Bellevue Sarayı'nda Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier tarafından kabul edilmişti. Sonrasında da Almanya Başbakanı Olaf Scholz ile görüşmüştü.

Erdoğan'ın Almanya ziyaretinin yankıları sürerken Avrupa Parlamentosunda Kimlik ve Demokrasi Grubundan Krah, sosyal medya hesabından dikkat çeken mesajlar paylaştı. Göçmen karşıtı ve aşırı sağcı AfD'li siyasetçi, paylaşımında "Cumhurbaşkanı Erdoğan senin düşmanın değildir. Cumhurbaşkanı Erdoğan Türkiye'nin cumhurbaşkanıdır. Türkiye halkı onu defalarca cumhurbaşkanı seçmiştir. Türkiye'nin cumhurbaşkanı olarak bilançosu oldukça iyi çünkü Türkiye'nin çıkarlarını savunuyor. İşte tam da bu nedenle Alman siyasetçiler ondan hoşlanmıyor. (Alman siyasetçilerin) Alman çıkarlarını savunmaları gerekirdi, o zaman Erdoğan'la bir sorunları olmazdı" ifadelerini kullandı.

ALMAN VE TÜRK DOSTLUĞU AÇIKLAMASI

Almanya'da, Alman çıkarlarını savunan ve Türkiye'nin çıkarlarını savunan Türk liderlerle diplomasi yürüten siyasetçilere ihtiyaç bulunduğunu vurgulayan Krah, "Alman çıkarlarının ne olduğunu bile bilmeyen zayıf Alman siyasetçilere ihtiyacımız yok." ifadelerine yer verdi.

Almanya'daki Türk siyasetçileri reddeden anlayışı eleştiren Krah, şunları kaydetti:

"Çünkü onlar işlerini yapıyorlar, yani Türk çıkarlarını savunuyorlar. Almanya ve Türkiye dosttur, ortaktır, birlikte çalışırlar. Bu, her iki ülkeye de her zaman yardımcı olmuştur. Almanya'da Alman çıkarlarını temsil eden siyasetçiler ve Türkiye'de Türk çıkarlarını temsil eden bir Cumhurbaşkanı Erdoğan ile bunu geliştirmek istiyoruz."

HABERE YORUM KAT
1 Yorum