Almanya'yı bekleyen "felaket": İşte güncel hava durumu haritası

Almanya'yı bekleyen "felaket": İşte güncel hava durumu haritası

Almanya'da bu kış oldukça sert geçiyor. Şiddetli rüzgarlar ve sağanak yağışlara kar yağışı da eklenince, vatandaşlar ciddi sorunlarla karşı karşıya kaldı. Uzmanların güncel hava durumu tahminlerini sizler için derledik...

Şiddetli yağış ve fırtınalar, dondurucu soğukları da beraberinde getirerek Almanya'yı esir aldı. Ülkenin çok sayıda bölgesinde sel, su baskını ve taşkın olayları meydana gelirken, yüzlerce yurttaş, hava durumunun neden olduğu tahribattan hafif ya da ağır zarar gördü.

Uzmanlar, önümüzdeki günlerde sel durumunun hafifleyerek ortadan kaybolması ihtimali olduğunu da dile getiriyor. Gelecek haftadan itibaren, meteorolojiden sevindirici haberler almamızın mümkün olduğu belirtiliyor.

"YAŞIĞLAR AZALACAK"

Aşağı Saksonya ve güney Saksonya-Anhalt'ın bazı bölgelerinde sel gerginliği sürüyor. Kısa süre önce alarm verilen Oldenburg şehrinde, İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre, yağışlar nedeniyle birçok yerde zemin doymuş durumda. Ancak hava durumu tam tersine de dönebilir. Açıklamada, "Hava tahminleri bizim lehimize çünkü artık bu kadar yoğun yağış yok" denildi.

Alman Hava Durumu Servisi'nden (DWD) meteorolog Christian Herold ise şunları söyledi:

"Haftalardır devam eden ve bize bol miktarda yağmur ve sel getiren alışılmadık derecede ılıman batı hava koşulları nihayet sona eriyor. Hava durumu temelden kışa dönüşüyor"

"SICAKLIKLAR DÜŞECEK"

DWD, sıcaklıkların artık gün içinde sıfır derecenin üzerine çıkmamasını ve özellikle kuzey ve güneyde kar yağışı meydana gelmesini bekliyor. Almanya'nın merkezindeki bölgeler ise karsız zeminle don yaşayabilir.

Uzmanlar ülkenin birçok yerinde 6 Ocak itibariyle, soğuk havada en yüksek seviyelere ulaşılacağını öngörüyor.

Sel ve donun birleşmeleri halinde, ev sahiplerinin zarar görebileceğine işaret edilirken, Münih'teki Bundeswehr Üniversitesi'nde yapı mühendisliği uzmanı olan Profesör Norbert Gebbeken, "Çünkü su donduğunda yüzde on oranında genleşir" diyerek, "felakete" işaret ediyor.

ARTI49

HABERE YORUM KAT