Almanya'ya Türk akını: Binlerce başvuru reddedildi

Almanya'ya Türk akını: Binlerce başvuru reddedildi

Almanya Federal Göç ve Mülteciler Dairesi'nin (BAMF) aktardığına göre, Aralık ayından bu yana, ülkeye 50 bine yakın göç başvurusunda bulunuldu.

Ortadoğu’daki karışıklıklar ve ekonomik buhran nedeniyle Avrupa’ya göçler geçen yıllardaki gibi bu yıl da hız kesmeden sürüyor. Göçlerin büyük çoğunluğu Almanya’ya gerçekleşirken, Alman Federal Göçmen Bürosu Aralık ayından bu yana 49 bin 401 iltica başvurusu kaydetti.

Birçok gözlemci, Ekim ayında sınır kontrollerinin genişletilmesinin ardından yasadışı göçte görülen düşüş eğiliminin yılın başında da devam edeceğini ve sığınma başvurularının azalacağını varsaymıştı ancak sonuç öyle olmadı. Sonbaharda uygulamaya konulan sabit sınır kontrollerinin genişletilmesine rağmen, göçmen akınında herhangi bir düşüş yaşanmadı.

BAMF'ye göre, Ocak ayında 26 bin 376 sığınma başvurusu yapıldı. Bu sayının Aralık ayına (23 bin 25) kıyasla önemli ölçüde fazla ancak bir önceki yılın Ocak ayına (29 bin 72) kıyasla daha düşük olduğu görülüyor.

ÜÇ ÜLKE BAŞI ÇEKİYOR

Büroya göre Ocak 2024'te sığınmacıların başlıca geldiği ülkeler; Suriye (7.543 başvuru), Türkiye (4.727) ve Afganistan (3.479) oldu. Bunun dışında devlet, Suriye’den ve Afganistan’dan gelenlerin neredeyse tamamını koruma için uygun olarak kabul ederken, Türkiye’den gelenler için aynı süreç işlemiyor.

Ocak ayında, başvuruları BAMF tarafından karara bağlanan Türkiye’den gelen kişilerin sadece yüzde 8'lik bir mülteci diliminin ikincil koruma veya sınır dışı edilme korumasına hak kazanabildiği bildiriliyor.

ARTI49

HABERE YORUM KAT
3 Yorum