Almanya’ya göç konusunda doğru bilinen yanlışları anlattı

Almanya Türk Toplumu eski Genel Başkanı Kenan Kolat, “Çifte Vatandaşlık”, “Nitelikli Eleman” ve Almanya’da özellikle son dönemde “göç” konusunda çıkan yasalara ilişkin dikkat çeken bilgiler verdi.

Almanya’nın Frankfurt şehrinde CHP binasında söz konusu konuyla ilgili bir sunum yapan Kenan Kolat, doğru bilinen yanlışlara değindi.

Kenan Kolat, üniversite denkliğinin nasıl yapılacağına dair bilgi verirken, “4 yıllık bir üniversiteyi bitirmiş olan otomatik denk oluyor. Türkiye’deki her üniversite buna dahil” dedi.

ANNE VE BABAYI DA GETİREBİLECEKLER

Çok konuşulan “Mavi Kart” hakkında da bilgi veren Kolat, Mavi Kart’ın ücretlerini de anlattı. 18 Kasım’dan itibaren bu karttan yararlanabilmek için aylık alınması gereken ücretin 5700 Euro’dan 4131 Euro’ya düşürülecek olduğunun altını çizen Kolat, değişik meslek gruplarına göre bu ücretin daha da düştüğünü vurguladı.

Kenan Kolat, Mavi Kart ile ilgili yeni yasada bilgisayar uzmanları için de bir şans olduğunu vurgularken, “Diploması olmayan ancak bilgisayar alanında uzman olanlara da son 7 yılda 3 yıllık deneyim olması halinde Mavi Kart verilebilecek” dedi. Mavi Kart alanlar için “Aile Birleşimi” durumunun kolaylaştırıldığını söyleyen Kolat, Mavi Kart alan kişinin yalnızca eşini ve çocuklarını değil, artık annesini ve babasını da Almanya’ya getirebileceğini vurguladı.

ALMANYA GENÇLERİ İSTİYOR

“Fırsat Kartı” hakkında da bilgi veren Kenan Kolat, “Fırsat Kartı”nda toplam 20 puanın olduğunu, en az 6 puan toplanıldığı takdirde Almanya’ya gelebilmek için bu kart için başvuru yapılabilieceğini anlattı. Kolat, bir üniversite mezunu olan kişinin 4 puanı en başta zaten aldığını da belirtti. Kolat, söz konusu kartla Almanya’nın “gençleri” istediğini söyledi.

“Genişletilmiş Kalifiye Eleman Yasası” 18 Ağustos 2023 tarihinde Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier tarafından imzalanmıştı. Öte yandan, hükümet çifte vatandaşlık yasa tasarısını kabul ederek Federal Meclis’e göndermişti.

Haber: Hakan Erol

HABERE YORUM KAT