Almanya'ya gelmek kolaylaşıyor... İşte bu ay yürürlüğe girecek o maddeler

Almanya'ya gelmek kolaylaşıyor... İşte bu ay yürürlüğe girecek o maddeler

Nitelikli İş Gücü Göçü Yasası ile birlikte Avrupa Birliği dışından gelen yüksekokul mezunları ile mesleki niteliklere sahip nitelikli iş gücü için çeşitli kolaylıklar tanınacak. Yasanın ilk aşaması 18 Kasım'da yürürlüğe giriyor.

Almanya nitelikli işçi göçünü kolaylaştırmak için ilk adımı kısa sürede atıyor.

Nitelikli iş gücünün Almanya’ya göçünü kolaylaştırması beklenen yeni düzenlemeler 3 aşama şeklinde geçecek. Düzenlemenin ilki 18 Kasım'da yürürlüğe giriyor.

Nitelikli İş Gücü Göçü Yasası ile birlikte Avrupa Birliği dışından gelen yüksekokul mezunları ile mesleki niteliklere sahip nitelikli iş gücü için çeşitli kolaylıklar tanınacak.

İLK AŞAMA 18 KASIM'DA

Yasanın 1. aşaması yürürlüğe giriyor. Peki bu aşamada neler bulunuyor?

Mesleki eğitim almış vasıflı işçiler, bütün şartları yerine getirmiş olması durumunda oturum izni alma hakkına sahip olacaklar. Bu şartlar içerisinde; en az iki yıllık eğitim sonucunda alınmış meslek diploması, mezun olunmuş alanda en az iki yıllık tecrübe ve mevcut bir iş sözleşmesi gerekiyor. Bu şartlar yerine getirildiğinde oturum iznine başvuru hakkı alabileceksiniz.

Almanya'nın "nitelikli işçi" tanımına uyulabilmesi için; kalfalık ve ustalık belgesi, meslek lisesi diploması, ön lisans diploması, lisans diploması veya yüksek lisans diplomasından birine sahip olunması artık yetecek.

EN ÖNEMLİ MADDE

Öte yandan, söz konusu yasayla beraber, kişinin yalnızca mesleki yeterliliğinin bulunduğu sektörlerde çalışma zorunluluğu da ortadan kaldırılıyor. Daha önce, yalnızca diplomasında yazan alana veya bu alana benzer durumlara dair uygun şekilde iş bulabilen kişiler, artık diplomalarındaki yazan alan dışında da bulacakları işler neticesinde onay alabilecekler.

Yasadaki en önemli maddelerden birini bu oluşturuyor. Zira, bu durum Almanya'ya nitelikli göçü kolaylaştıracak en önemli madde durumunda.

MAVİ KART ÜCRETLERİ DÜŞTÜ

Ayrıca, "Mavi Kart" için daha önce çok yüksek olan yıllık brüt ücretleri de düşürüldü. "Mavi Kart" almak için yıllık 43.800 Euroluk gelir elde etmek yeterli olacak. Daha az ücretin alındığı bir meslekte ise 39.682,80 Euro kazanmak yeterli olacak.

18 Kasım'da yürürlüğe girecek önemli maddelerde biri de bilgisayar ve teknoloji uzmanlarını etkiliyor. BT alanında artık diploma şartı ortadan kaldırılırken, BT uzmanlarından istenen 3 yıllık deneyim de 2 yıla düşürülecek. Kısacası bu alanda diplomanız olmasa bile 2 yıllık deneyim sunabildiğiniz takdirde iş bulup Almanya'ya gelebileceksiniz.

BU MESLEKLERDE DE MAVİ KART ALABİLECEKSİNİZ

Öte yandan, "Mavi Kart" alabilecek mesleklerin de sınırı genişletiliyor.

Aşağıdaki meslek gruplarındaki nitelikli çalışanlar da artık "Mavi Kart" alma hakkı kazanacak.

  • Mal üretimi, inşaat ve lojistik alanında çalışacak yöneticiler
  • Bilgi ve iletişim teknolojileri alanında çalışacak yöneticiler
  • Çocuk bakımında veya sağlık sektöründe çalışacak yöneticiler
  • Veterinerler
  • Diş doktorları
  • Eczacılar
  • Akademik hasta bakımı ve ebelik uzmanları
  • Okul içi ve okul dışı eğitim ve öğretim uzmanları

"DÜNYANIN EN MODERN GÖÇ YASASI"

Almanya İçişleri Bakanı Nancy Faeser bu yasa tasarısının Federal Meclis’te kabul edilmesiyle birlikte Almanya’nın “dünyanın en modern göç yasasına” sahip olacağını söyledi.

Aslında yasa değişikliğinin arka planında Alman işgücü piyasasının yurt dışından gelecek nitelikli iş gücüne ihtiyaç duyuyor olması yatıyor. Bu nedenle Almanya Başbakanı Olaf Scholz da Almanya’nın "küresel karşılaştırmada dikkat çekecek ve en öne çıkacak" Nitelikli İş Gücü Göçü Yasası’na ihtiyacı olduğunu vurguladı.

ARTI49

HABERE YORUM KAT
2 Yorum