Almanya'ya kaçak girişlerde büyük artış

Almanya'ya kaçak girişlerde büyük artış

Almanya, Belarus kaynaklı yeni göç akınını dizginlemek üzere Türkiye dahil güzergahtaki ülkelerle görüşmeler yapıldığını açıkladı. Ortadoğu ülkelerinden Belarus'a uçuşlar mercek altına alındı.

Almanya, Belarus kaynaklı sığınmacı geçişlerinde son aylarda yaşanan patlama nedeniyle karşı önlemler için harekete geçti. Bu bağlamda Ortadoğu'daki kriz bölgelerinden sığınmacıların Belarus'a hava yoluyla taşınmasını önlemek için, aralarında Türkiye'nin de bulunduğu çeşitli ülkelerle görüşmeler yürütüldüğü bildirildi.

Alman İçişleri Bakanlığından yapılan açıklamada yabancı ülke hükümetleriyle görüşmelerin başarılı geçtiği ve Irak hükümetinin de sığınmacı taşımacılığına karşı iş birliği taahhüdünde bulunduğu kaydedildi. Açıklamada, bazı havayolu şirketlerinin de iş birliği sözü verdiği, ancak aynı zamanda yeni, daha küçük havayolu şirketlerinin ortaya çıktığı belirtilerek, bunun da "insan kaçakçılığını engellemeyen, hatta teşvik eden çevrenin sanıldığından daha büyük olduğu tahminini doğurduğu" kaydedildi.

Alman Dışişleri Bakanlığı ise kesilen sığınmacı rotaları yerine hangi rotaların kullanıldığının dikkatlice takip edildiğini belirterek, "Son haftalarda Lübnan ve Ürdün'den Minsk'e doğrudan uçuşlarda artış gözlemlendi. Ancak Türkiye ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) aktarmalı uçuşlar da var" açıklamasını yaptı. Açıklamada, Irak gibi menşe ülkelerde özel olarak "tek yönlü uçuşlar" satan şirketler bulunduğu kaydedildi.

Haberin tamamını DW Türkçe 'den okuyabilirsiniz. 

HABERE YORUM KAT