Almanya'nın en büyük bankasının başı dolandırıcılıkla dertte: Müşterilerini nasıl uyardılar

Almanya'nın en büyük bankasının başı dolandırıcılıkla dertte: Müşterilerini nasıl uyardılar

Almanya bankası Sparkasse, sahte e-postalarla hesabınıza erişim sağlamaya çalışan dolandırıcılara karşı uyardı.

Almanya'daki tasarruf bankalarında 40 milyondan fazla çek hesabı tutuluyor. Alman Tasarruf Bankaları ve Giro Birliği DSGV'nin raporuna göre, 2022 mali yılında tasarruf bankalarının toplam varlıkları yaklaşık 1.500 milyar Euro'ya ulaştı. Dolandırıcılar ise bunu kendilerine bir fırsat olarak görüp banka müşterilerini ağlarına düşürmeye çalışıyor.

Sparkasse, kimlik avı e-postaları olarak adlandırılan, yani bankadan gelen resmi mail gibi görünen e-postalar hakkında defalarca uyarıda bulunuyor.

Sparkasse şu anda "Onay prosedürü geçersiz - işlem yapılması gerekiyor" yazan sahte e-postalar hakkında bilgi paylaşımında bulundu. Sparkasse'nin endişesi, konu satırının müşterileri bir tür alarm durumuna sokacağı ve onları tıklamaya ikna edeceği yönünde.

ACİL UYARI

Sparkasse, geçersiz bir onay süreci bahanesiyle dolandırıcıların sizi sahte bir web sitesini (kimlik avı sayfası) ziyaret etmeye çalıştığını yazıyor. Daha sonra hesabı çalmak için çevrimiçi bankacılık erişim verileri, kişisel veriler ve kredi kartı bilgileri talep ediliyor. "Sparkassen-Finanzgruppe'un bilgisayar acil durum ekibi bu nedenle bu e-postalara karşı uyarıda bulunuyor" açıklaması yapıldı.

Sparkasse yaptığı açıklamada "Lütfen kimlik avı sayfalarına herhangi bir veri girmeyin. Aksi takdirde verileriniz dolandırıcılar tarafından hileli ödemeler yapmak için kötüye kullanılabilir." ifadeleri yer alıyor.

Müşteriler zaten veri girmişse, çevrimiçi bankacılık erişimlerini ve kredi kartlarını mümkün olan en kısa sürede bloke ettirmeleri tavsiye ediliyor.

ARTI49
Fotoğraf:Unsplash

HABERE YORUM KAT