Almanya'dan Suudi Arabistan açılımı: Silah izni çıktı!

Almanya'dan Suudi Arabistan açılımı: Silah izni çıktı!

Almanya Federal Güvenlik Konseyi, Suudi Arabistan'a 150 adet Iris-T füzesinin ihracatına izin verdi. Öte yandan, Alman Bakan Robert Habeck ile Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Faysal bin Ferhan bir araya gelerek, Orta Doğu'da "barışı" konuştular...

Almanya'nın Suudi Arabistan'a 150 adet Iris-T füzesi tedarik edeceği belirtildi.

Spiegel dergisinin internet sitesinde yer alan habere göre, Almanya Federal Güvenlik Konseyi, 2023 sonunda 150 adet Iris-T füzesinin ihracatına izin verdi.

Karar, Noel'den kısa bir süre önce Şansölye Olaf Scholz ve güvenlikle ilgili Bakanlar tarafından alındı.

UZUN ZAMAN SONRA İLK

Ekonomi Bakanlığının füze anlaşmasını Federal Meclis Ekonomik İşler Komisyonuna göndermesiyle üretici firma, Diehl Defence sipariş edilen silahları Suudi Arabistan'a teslim etme imkanına kavuştu.

Bu kararla Alman hükümeti uzun bir aradan sonra ilk kez Riyad'a Alman askeri teçhizatının ihraç edilmesine izin vermiş oldu.

Alman Hükümet Sözcüsü Steffen Hebestreit da başkent Berlin'de yaptığı açıklamada, teslimata izin verildiğini doğruladı.

Hebestreit, "Bu, Ekonomi ve İklim Koruma Bakanlığının bir teslimatı. Bu, Ukrayna'daki Iris-T gibi değil. Bunlar havadan havaya (uçaklardan) kullanılan füzeler" dedi.

Iris-T füzeleri orta mesafeden havadan havaya taktik saldırı ve yerden havaya savunma füzesi olarak kullanılabiliyor.

"BARIŞ" KONUŞULDU

Öte yandan, Almanya Ekonomi ve İklimi Koruma Bakanı Robert Habeck ile Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Faysal bin Ferhan Orta Doğu'da barış çabalarını ele aldı.

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, Dışişleri Bakanı Ferhan, Riyad'a ziyarette bulunan Habeck ile bir araya geldi.

Ferhan ve Habeck, uluslararası ve bölgesel düzeydeki gelişmelerin yanı sıra başta ekonomi olmak üzere ikili ilişkileri ve güçlendirilmesine ilişkin konuları görüştü.

Habeck, Suudi Arabistan ziyareti öncesinde Umman Sultanlığı'nın başkenti Mustak'ta Sultan Heysem bin Tarık tarafından kabul edilmişti.

Habeck, bölgedeki ekonomik ilişkiler ve barış çabalarını görüşmek üzere Umman, Suudi Arabistan, İsrail ve Batı Şeria'yı da kapsayan üç günlük Orta Doğu turuna çıkmıştı.

FOTOĞRAF: AA

HABERE YORUM KAT