Almanya'dan sınır dışı edilenlerin sayısı arttı

Almanya'dan sınır dışı edilenlerin sayısı arttı

Saksonya'da bu yılın ilk çeyreğinde yaklaşık 280 kişi sınır dışı edildi; bu rakam geçen yılın aynı dönemine göre neredeyse yüzde 30 daha fazla. Thüringen'de artış yüzde 45'e kadar çıkarken, Saksonya-Anhalt'ta yüzde 18 ile biraz daha düşük seviyede.

Almanya'dan sınır dışı edilenlerin sayısı yılın ilk üç ayında önemli ölçüde arttı. Mart ayı sonuna kadar ikamet statüsü olmayan yaklaşık 4.800 kişi sınır dışı edildi. Saksonya, Saksonya-Anhalt ve Thüringen eyaletlerinde de sınır dışı edilenlerin sayısı önemli ölçüde arttı, ancak yine de çok sayıda başarısız sınır dışı girişimi oldu. Ülke genelinde ilk çeyrekte 187.000'den fazla toleranslı statüde ve yaklaşık 46.000 toleranssız statüde sınır dışı edilen kişi oldu.

Ulusal eğilim orta Almanya'ya da yansıdı. Saksonya'da bu yılın ilk çeyreğinde yaklaşık 280 kişi sınır dışı edildi; bu rakam geçen yılın aynı dönemine göre neredeyse yüzde 30 daha fazla. Thüringen'de artış yüzde 45'e kadar çıkarken, Saksonya-Anhalt'ta yüzde 18 ile biraz daha düşük seviyede.

SINIR DIŞI EDİLMENİN BAŞARISIZLIKLA SONUÇLANMASI...

Federal Hükümet'in Geri Dönüşü İyileştirme Yasası Şubat ayı sonunda yürürlüğe girdi. Yasanın sınır dışı işlemlerinin daha tutarlı bir şekilde uygulanmasına yardımcı olması amaçlanıyor. CDU parlamento grubunun göç politikası sözcüsü Stefan Schard, yasanın sınır dışı edilmelerdeki artış üzerinde bir etkisi olduğuna inanmıyor. Saksonya'daki SPD parlamento grubunun iç politika sözcüsü Albrecht Pallas da benzer bir görüşe sahip. Geri Dönüşü İyileştirme Yasası'nın halihazırda bir etkisi olduğuna inanmıyor ve “Bu daha çok daha fazla insanın iltica başvurusunda bulunması ve reddedilmesinden kaynaklanan bir artış” diyor.

Orta Almanya'da ve ülke genelinde dikkat çeken husus, planlanan pek çok sınır dışı işleminin başarısızlıkla sonuçlanması. İlk çeyrekte sadece Saksonya-Anhalt'ta 381 kişi sınır dışı edildi.

Saksonya-Anhalt İçişleri Bakanlığı'na göre, sınır dışı işlemlerinin başarısız olmasının bir diğer önemli nedeni de sınır dışı edilecek kişilerin pasaportlarının ya da menşe ülkelerine ait benzer belgelerinin olmaması. Birçok ülke bu belgeleri talep ettiğinden, sınır dışı etme çoğu zaman mümkün olmuyor. İlgili ülkelerle göç anlaşmalarının eksikliği söz konusudur. Bakanlık federal hükümetin bu durumu değiştirmekle yükümlü olduğuna inanıyor.

ARTI49

HABERE YORUM KAT