Almanya'da yer altı su seviyesi yükseliyor

Almanya'da yer altı su seviyesi yükseliyor

Almanya'da yetkililer, ülkeyi teslim alan yağışların olumsuz yönlerine karşın, kuraklık karşısında pozitif bir etkilerinin olacağını belirtiyor.

Almanya'da gündelik hayatı felç eden sağanak yağışların, yer altı su seviyesinin yükselmesine neden olduğu ve bu durumun kuraklık karşısında olumlu bir etkisinin olacağına işaret ediliyor.

Helmholtz Çevre Araştırmaları Merkezi (UFZ) tarafından paylaşılan verilere göre, yer altı suyu, son 5 yıldır olduğundan daha yüksek seviyelere ulaştı. UFZ'nin açıkladığı bilanço, toprağın önceki yıllara kıyasla daha ıslak olduğunu ve kuraklığa karşı daha iyi bir yıl geçirileceğini gösteriyor.

İKİ METREYE ULAŞABİLİYOR

Merkezin kuraklık gözlemcilerinden Andreas Marx, Alman basınına yaptığı açıklamada, "Yer altı suyu seviyeleri geçtiğimiz kış boyunca toparlanmıştı. Şu anda toprak 60 santimetre derinliğe kadar sırılsıklam" diyerek, Aşağı Saksonya ve Kuzey Ren-Vestfalya'da derinliğin 2 metreye ulaşabildiğini söyledi.

Brandenburg, Saksonya ve Kuzey Saksonya-Anhalt'ta yer altı su seviyesi yeniden yükselişe geçmişken, Almanya'nın doğusunda ise topraklar hala çok kuru.

ARTI49

HABERE YORUM KAT