Almanya duyurdu: 29 Euro'luk bilet geliyor

Almanya duyurdu: 29 Euro'luk bilet geliyor

Almanya'da yaz döneminden itibaren öğrenciler ülke çapındaki toplu taşıma araçlarını aylık 29,40 Euro karşılığında kullanabilecekler.

Federal ve eyalet hükümetleri öğrenciler için daha ucuz bir Almanya bileti üzerinde anlaşmaya vardı.

Kuzey Ren-Vestfalya Ulaştırma Bakanı ve eyaletlerin Ulaştırma Bakanları Konferansı Başkanı Oliver Krischer, Alman basınına yaptığı açıklamada y
aklaşık üç milyon öğrenci artık Deutschlandticket'e göre ayda 29,40 Euro karşılığında bir dönem bileti alabileceğini söyledi.

Krischer, genel öğrenci komitelerinin ulaşım şirketleriyle gerekli sözleşmeleri hızlı bir şekilde sonuçlandırması koşuluyla, Deutschlandticket'in bir parçası olarak ülke çapında tek tip dönem biletinin 2024 yaz döneminde başlayabileceğini söyledi. Federal Ulaştırma Bakanlığı anlaşmayı doğruladı.

YÜZDE 60 DAHA UCUZ

Federal Ulaştırma Bakanı Volker Wissing, anlaşmadan memnun olduğunu söyledi. Bakan, "Deutschlandticket dönem biletiyle genç grubunu kalıcı olarak toplu taşımaya bağlıyoruz" dedi.
SPD parlamento grubunun ulaştırma politikası sözcüsü Isabel Cademartori ise "Dayanışma modelinde Almanya çapında bir dönem bileti geliyor. Bu büyük bir başarı." dedi.
29,40 euroluk fiyat normal bilet fiyatının yüzde 60'ına denk geliyor.
ARTI49
Fotoğraf:Unsplash

HABERE YORUM KAT