Almanya'da Aralık ayında neler değişecek: DB kış tarifesi, zamlar

Almanya'da Aralık ayında neler değişecek: DB kış tarifesi, zamlar

Her ay olduğu gibi Aralık ayında da Almanya'da bir dizi yenilik yürürlüğe girecek.

Almanya'da Aralık 2023'te vatandaşlar için yine çok şey değişecek.

Deutsche Bahn'ın kış tarifesine ek olarak süpermarketlerde de değişiklikler var. Google'ın 1 Aralık'tan itibaren hesapları toplu olarak silmeyi planlaması nedeniyle yıl sonunda internette de değişiklikler olacak.

KIŞ TARİFESİ

Her yıl Deutsche Bahn, tarifesini 10 Aralık'tan itibaren kış moduna geçiriyor. Ayrıca Deutsche Bahn'a göre yeni tren modellerinin devreye girmesi, yeni gece bağlantıları ve direkt bağlantıların genişletilmesi gibi yeni değişiklikler de var

İkincisi , gelecekte sadece bir yerine beş şehirlerarası bağlantının mümkün olacağı Nürnberg-Leipzig rotasını da etkiliyor.

Ne yazık ki yeni tarife aynı zamanda yeni fiyatlar anlamına da geliyor. Değişiklikle birlikte bilet fiyatları yeniden artacak.

BAKIM ÜCRETLERİNE ZAM

Ağustos ayında bakım sektörüne daha fazla para ayrılması gerektiğini zaten bildirmiştik . Federal hükümetin planı bunu ayrı artışlarla yapmaktır. Bir sonraki yasa Aralık ayında yürürlüğe girecek ve hemşirelik personelinin asgari ücretini 14,15 Euro'ya çıkaracak.

Aşağıdaki ücret değişiklikleri 1 Aralık'tan itibaren geçerli olacak

  • Hemşirelik asistanları : 13,90 Euro'dan 14,15 Euro'ya yükselecek
  • Nitelikli hemşirelik asistanları : 14,90 Euro'dan 15,25 Euro'ya yükselecek
  • Uzman hemşireler: 17,65 Euro'dan 18,25 Euro'ya yükselecek

VATANDAŞ PARASI

Yasada onaylanan değişiklikler sayesinde vatandaşların parasını alanlar 2024'ten itibaren daha yüksek ek ücretler alacak . Yeni yasa Ocak ayında yürürlüğe girse bile ek ücret bu yılın sonunda ödenecek.

SÜPERMARKET DEĞİŞİKLİKLERİ

Aldi, Lidl ve Co. gibi süpermarket zincirlerinin müşterilerini öncelikli olarak etkileyen bir değişiklik şarap raflarında yaşanıyor. Aralık ayından itibaren şarap şişelerinin üzerindeki etiketleri değiştirecek bir yasa yürürlüğe girecek . Yeni düzenlemelere göre 8 Aralık'tan itibaren şarap şişelerinin üzerinde besin değerleri ve içeriğinin belirtilmesi zorunlu olacak.

ÇİM BİÇME MAKİNELERİ

Yeni AB düzenlemelerine göre, saatte altı ila yirmi kilometre hız yapan çim biçme makineleri Aralık ayından itibaren genel sorumluluk veya motorlu araç sorumluluğuna tabi olacak.

GOOGLE HESAPLARI SİLİYOR

Google, 1 Aralık 2023'ten itibaren iki yıldan uzun süredir kullanmadığınız hesapları silmeye başlayacak. Çoğu eski hesabın iki faktörlü kimlik doğrulamasına sahip olmaması ve bu nedenle artık yeterince güvenli olmaması sebebiyle bu uygulamayı başlatacaklarını duyurdular.

ARTI49
Fotoğraf:Unsplash

HABERE YORUM KAT