Almanya'da yaşayan sürücüler dikkat: Aracınızın muayene süresi dolmuş olabilir

Almanya'da yaşayan sürücüler dikkat: Aracınızın muayene süresi dolmuş olabilir

Almanya'da çok sayıda araç sürücüsü, otomobillerinin muayene tarihini kaçırmaktan endişe duyuyor. Peki bunu nasıl anlarız? Uzmanlar, arka plakasında hala pembe etiket bulunan araçların sahiplerine para cezası yazılacağını dile getiriyor.

Almanya'da milyonlarca otomobil sahibi yurttaşın gündeminde aynı soru var: Muayene tarihini kaçırır mıyım? Uzmanlar, araç muayene tarihinizi geçirip geçirmediğinizi anlamanın basit yolları olduğunu ifade ediyor. Eğer hala plakasında eski bir etiketle dolaşan araç varsa, muhtemeldir ki para cezasından kaçamayacak...

Almanya'da sürücüler, araçlarını 2 yılda bir ana muayeneye sokmak zorundadır. Başvurular sonrası oluşan randevu tarih aralığının uzunluğu nedeniyle, bu süre bazı otomobil kullanıcıları tarafından unutulmakta ve muayene tarihi kaçırılmaktadır.

Doğru zaman aralığında olup olmadığınızı anlamanın basit bir yolu var. Aracınızı muayene ettirdikten sonra arka plakanıza yapıştırılan "MOT etiketleri" bu konuda imdadınıza yetişiyor.

Uzmanların aktardığına göre, bu etiketlerde aracınızı ne zaman muayene ettirmeniz gerektiğine dair tarih bilgileri de yer alıyor.

ETİKETLERİN RENKLERİNE DİKKAT

Eğer araç plakanızda hala pembe bir etiket varsa, bu muayene sürenizin 2023'ün sonu itibariyle bittiği ve bu yıl geçerli olmadığı anlamına geliyor. Bir an önce aracını muayene ettirmeyen sürücüleri, para cezası bekliyor.

Yeşil renkli etiketler 2024, turuncu renkli etiketler ise 2025 yılı için geçerli sayılıyor. Mavi 2026, sarı 2027 ve kahverengi 2028 yılına işaret ediyor.

Muayene süresini kaçıranlar, sürenin 2 ay aşılması halinde 15 Euro veya daha fazla para cezası alacak. 4 ila 8 ay arasında bu ceza 25 Euro'ya çıkarken, 8 aydan fazla bir süre için 60 Euro para cezası uygulanacak.

ARTI49

HABERE YORUM KAT