Almanya'da ehliyet sahiplerini bekleyen "3 kötü haber"

Almanya'da ehliyet sahiplerini bekleyen "3 kötü haber"

Almanya’da 70 yaş üzeri ve acemi sürücüleri “3 kötü haber” bekliyor.

Almanya’da ehliyet sınavını başarıyla geçtiğinizde ehliyet sahibi olursunuz ve bu ehliyet genellikle süresiz olarak geçerlidir. Ancak şimdi ehliyetlerde 70 yaş üzeri sürücüleri ve acemi sürücüleri ilgilendiren bazı değişiklikler yapılması planlanıyor. Sürücülerin bilmesi gereken en önemli üç noktayı açıklıyoruz.

70 YAŞINDAN İTİBAREN TIBBİ MUAYENE ZORUNLULUĞU

Çoğu zaman ehliyet sahipleri tarafından korku olan şey artık gerçeğe dönüşebilir. AB, 70 yaş üstü ehliyet sahibi vatandaşlar için tıbbi muayene gerekliliğini tartışıyor. AB ülkelerinin birçoğunda 70 yaş üzeri sürücülere zorunlu psikolojik ve fiziksel testler halihazırda zaten uygulanıyor.

Almanya Ulaştırma Bakanı Volker Wissing, Funke medya grubuna, "70 yaşın üzerindeki sürücüler için zorunlu kondisyon testlerinin yapılmasını uygun bulmuyorum ve AB'de bunu destekleyen bir çoğunluk olmayacağından eminim" dedi.

SÜRÜŞ YETERLİLİĞİNİZİ KENDİNİZ TEST EDEBİLİRSİNİZ

Yaşlandıkça birçok fiziksel fonksiyon bozulur. Bu durum hem günlük yaşamda hem de araç kullanırken kısıtlamaları beraberinde getirir. Trafikte tepki verme yeteneğinizin ve görme yeteneğinizin azalması özellikle tehlikeli olabilir. Hala araba kullanmaya uygun olup olmadığınızı kendi başınıza kontrol etmenin birkaç yolu vardır.

Bir yandan ehliyetli bir sürüş eğitmeni eşliğinde test sürüşü yapabilir, diğer yandan reaksiyon hızının da uygulandığı sürüş güvenliği eğitim kurslarına katılabilirsiniz. Ayrıca ADAC, “güvenli mobil” programıyla kapsamlı bir genel bakış sunuyor. Sürücüler burada, hangi sürüş tekniklerinin mevcut olduğu ve yolda hangi kuralların geçerli olduğu konusunda ipuçları ve püf noktaları bulabilirler.

GECE SÜRÜŞ YASAĞI

İkinci nokta daha çok acemi sürücüleri ilgilendiriyor. Yeni ehliyet sahiplerinin karayolu trafiğine yönelik başka olası kısıtlayıcı düzenlemeler bekleniyor. AB, acemi sürücüler için gece araç kullanımının yasaklanmasının gerekip gerekmediğini tartışıyor.

Bu fikir şimdilik üye devletler ve parlamentolar arasında müzakere edilecek.

EHLİYET SINIFI SEÇİMİ

Sürücüler için son önemli husus, ehliyet değiştirme yükümlülüğü. Eski Ehliyetlerin Avrupa Birliği kartlarına dönüştürülmesi için ilk son tarihler birkaç yıldır devam ediyor. Burada dikkate alınması gerekilen diğer önemli nokta ise doğru sınıfın işaretlenmesi. Hiçbir sınıfın kaybolmaması için ehliyet sınıflarına da yakından bakılması gerekiyor.

Örneğin, 50 yaşını dolduran ve ehliyetiyle on iki tonun üzerindeki ağır römorkları kullanmaya devam etmek isteyen kişilerin, değişim sırasında CE 79 kategorisini işaretlemeleri ve sağlık belgesi ibraz etmeleri gerekiyor.

ARTI49

HABERE YORUM KAT
2 Yorum