Almanya'da Türk helvası marketlerden geri çağrılıyor... Salmonella tespit edildi!

Almanya'da Türk helvası marketlerden geri çağrılıyor... Salmonella tespit edildi!

Almanya'da, "Antep fıstıklı SUNTAT Helva" marketlerden geri çağrıldı. Söz konusu üründe "salmonella" tespit edildi!

Almanya'da ürünlerin marketlerde geri çağırma ve toplatılma olayları ara sıra gündeme geliyor. Buna bir yenisi daha eklenirken, bu kez söz konusu Türk ürünü oldu.

BLG Kardeşler Lebensmittel-Handelsgesellschaft mbH, bir araştırma sırasında "salmonella" tespit edilmesi üzerine son tüketim tarihi 07.2025 ve ürünün parti numarası "L 215G23" olan "SUNTAT Antep Fıstıklı Helva 350 gram" ürününü geri çağırdığını duyurdu.

Geri çağrılan ürünün özellikleri şu şekilde:

Ürün: Antep fıstıklı SUNTAT Helva
İçerik: 350g
Son kullanma tarihi: 07.2025
Parti Numarası: L 215G23

Ancak açıklamada, yalnızca ambalajın kapağında basılı olan son kullanma tarihine sahip ürünlerin bu durumdan etkilendiği aktarıldı.

Tüketicilere, etkilenen paketleri ilgili satış noktalarına geri iade etmeleri tavsiye edildi.

SALMONELLA NEDİR

Salmonella enfeksiyonu, bağırsak sistemini etkileyen yaygın bir bakteriyel hastalıktır. Salmonella bakterileri tipik olarak hayvan ve insan bağırsaklarında yaşar. İnsanlara en sık kontamine su veya gıda yoluyla bulaşır.

Salmonella bakterisi bulaşmış yiyecekleri yemek rahatsızlığa, ishale, muhtemelen kusmaya ve ateşe neden olabilir. Bu durumda, tüketiciler Salmonella olduğundan şüpheleniyorlarsa derhal bir doktora başvurmalıdır. Tüketimden sonraki kuluçka süresi genellikle 48 saattir, nadiren 3 güne kadar çıkabilir. Bu belirtiler küçük çocuklarda, bağışıklık sistemi baskılanmış kişilerde ve yaşlılarda daha sık görülebilir.

Yemek yedikten sonra semptom gösteren kişiler acilen doktora başvurmalıdır.

ARTI49

HABERE YORUM KAT