Almanya’da şiddet içeren suçlarda artış

Almanya’da şiddet içeren suçlarda artış

Suç istatistiklerine göre şiddet suçları 2023 yılının ilk altı ayında yüzde 17 oranında arttı. Federal Kriminal Polis Dairesi uzmanları bunun birkaç nedeni olduğunu düşünüyor.

Federal Kriminal Dairesi (BKA), 2023 yılının ilk yarısında Almanya'da şiddet suçlarında önemli bir artış kaydetti. Polis teşkilatının ilk verilerine göre, şiddet suçları geçen yılın aynı dönemine kıyasla neredeyse yüzde 17 oranında arttı. Federal İçişleri Bakanı Nancy Faeser (SPD) "Ne yazık ki toplum daha şiddet yanlısı bir hale geldi" dedi. Bunun pek çok nedeni var.

Özellikle kamuya açık cadde ve meydanlarda daha fazla şiddet suçu kaydedildiği ve evlerde daha az suç işlendiği belirtildi. Federal Kriminal Dairesi, artışın nedenlerinden biri olarak 2023 baharında koronavirüsle ilgili son kısıtlamaların kaldırılmasını gösterdi. O zamandan bu yana, daha fazla insan tekrar dışarıda ve toplum içindeydi bu da suçlar için daha fazla fırsat ve vesileye yol açtı.

BKA, artışın bir diğer nedeni olarak da yıllardır ilk kez halk tarafından büyük bir sorun olarak algılanan enflasyonu gösterdi. Yetkili, "Bu durum şiddet içeren suçların sayısıyla da bağlantılıdır" dedi. Ekonomik olarak daha zayıf bölgelerde daha fazla vaka ve şüpheli kaydedildi.

BKA'ya göre 2023'ün ilk yarısında bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yabancılar arasında şiddet suçlarında Almanlara kıyasla daha büyük bir artış oldu.

ANTİSEMİTİK MOTİFLİ SUÇLARDA ARTIŞ

Hamas'ın 7 Ekim'de İsrail'e yönelik terör saldırılarından bu yana Almanya'da da antisemitik arka plana sahip suçlarda önemli bir artış yaşandı. Federal Kriminal Dairesi'ne göre o tarihten bu yana 680 antisemit suç bildirildi. Bu suçların 550'den fazlası Orta Doğu çatışmasıyla ilgiliydi. Bu, ortalamanın oldukça üzerinde.

Savaşla bağlantılı olarak toplam 3.744 suç bildirilmiş olup, bunların 460'tan fazlası şiddet içeren suçlar.

ARTI49

FOTOĞRAF: Unsplash

İlgili Haberler
HABERE YORUM KAT
1 Yorum