Almanya’da öğretmen açığı giderek artıyor

Almanya’da öğretmen açığı giderek artıyor

16 eğitim bakanlığından alınan bilgiye göre yaklaşık 14.500 tam zamanlı öğretmen pozisyonu boş.

Almanya'da eğitim bakanlıkları arasında yapılan bir araştırmaya göre, öğretmen açığı giderek artıyor. Editoryal Ağ Almanya'nın (RND) bildirdiği gibi, bu okul yılında ülke çapında toplam 14.466 öğretmen eksikliği var.

Ocak ayındaki benzer bir anketten bu yana doldurulmamış pozisyon sayısının 2.125 arttığı anlamına geliyor.

Kuzey Ren-Vestfalya'da 6.715 öğretmen açığı var

Kuzey Ren-Vestfalya, 2023/24 öğretim yılında 6.715 doldurulmamış tam zamanlı pozisyonla en büyük darboğazı yaşıyor. Bunu 1.760 öğretmen eksikliğiyle Aşağı Saksonya takip ederken, onu 1.400 boş kadroyla Berlin takip ediyor.

Doğu Almanya eyaletleri de büyük bir eksiklik olduğunu belgeliyor: Saksonya'da mevcut okul yılında 1.200 pozisyon boş. Thüringen'in 800 ek personele ihtiyacı var ve Saksonya-Anhalt'ta 570 öğretmen çok az.

Ancak Bavyera ve Saarland'da herhangi bir açık yok. Mevcut sorgulama sırasında Hesse henüz genel okullarda doldurulmamış tam zamanlı pozisyonlara ilişkin herhangi bir veri toplamamıştı.

Schleswig-Holstein'a ulusal ortalamayla karşılaştırıldığında düşük bir talep var; eyalet 133 öğretmen alımı yapıyor. Bremen'in 86 vasıflı işçiye ihtiyacı var, Mecklenburg-Batı Pomeranya ise 157 pozisyonu dolduramıyor. Rhineland-Pfalz'da 170 öğretmen çok az.

Öğretmenler derneği geçmiş hatalardan şikayetçi

Alman Öğretmenler Derneği Başkanı Stefan Düll, açıkların nedeni olarak geçmişteki hataları görüyor: "İyi yıllarda, kamu hizmeti gibi başka meslekler arayan birçok başvuru sahibinin işe alınmaması bir intikamdır Berlin'de ancak bu kadar geç yeniden uygulamaya konuldu" dedi

Eğitim ve Bilim Birliği, federal ve eyalet hükümetlerine eğitimin geleceğine daha fazla yatırım yapma çağrısında bulundu.

HABERE YORUM KAT
1 Yorum