Almanya’da meslek edinmek isteyenlere 15 bin Euro’luk devlet desteği!

Almanya’da meslek edinmek isteyenlere 15 bin Euro’luk devlet desteği!

Almanya'da 'Aufstiegs-BAföG' (Eğitimde İlerleme Yardımı Yasası) sayesinde meslek eğitimine devam eden kişiler kapsamlı teşviklerden yararlanabilir!

Almanya'da meslek eğitimine devam edenlerin 15 bin Euro'ya kadar eğitim desteği alma imkanı bulunuyor. 'Aufstiegs-BAföG' (AFBG) yani 'Eğitimde İlerleme Yardımı Yasası' genellikle öğrenciler için devlet desteği ile ilişkilendirilsede mesleki eğitimlerine devam edenler de finansman talep edebilirler.

Bu yasayla bir kursa katılarak ya da bir teknik eğitim merkezi veren bir kurumda devam ederek meslek içi eğitim ve öğretim sınavına hazırlanan herkesin geçim masraflarına katkı, kurs masrafları için orantılı sübvansiyon ve düşük faizli kredi alma imkanı bulunuyor. Bu nedenle bir sanayide usta, teknisyen ya da işletme yöneticisi gibi 700'den fazla pozisyonda çalışmak isteyen herkese Aufstiegs-BAföG'e göz atması öneriliyor.

Destek temel olarak şu şekilde sağlanıyor:

Kurs ve sınav ücretleri: Maks. 15.000 Euro (yüzde 50'si hibe, yüzde 50'si kredi olarak).

Sınav projesi için malzeme masrafları: Maks. 2.000 Euro (yüzde 50'si hibe, yüzde 50'si kredi)

Genel ihtiyaçlar: Aylık maks. 963 avro (yüzde 100 hibe)

Finansman için yaş sınırı yok!

AFBG, meslek eğitimine devam etmek isteyen herkes için yasal olarak düzenlenmiş bir destek programı olarak biliniyor. Tam hibe olarak geçim masraflarına katkı, kurs ve eğitim masraflarının orantılı olarak üstlenilmesi ve Kreditanstalt für Wiederaufbau (KfW) aracılığıyla düşük faizli kredi verilmesi gibi çeşitli finansman bileşenlerinden oluşuyor.

Federal Meclis, başvuru süreci, başvuru gönderimi, başvuru iletimi ve başvuru toplama alt bileşenleriyle birlikte şu anda kapsamlı bir şekilde revize ediyor.

Finansman yönergelerini bu web sitesinde bulabilirsiniz

ARTI49

HABERE YORUM KAT
1 Yorum