Almanya'da marketlerde yapmamanız gereken davranışlar...

Almanya'da marketlerde yapmamanız gereken davranışlar...

Marketlerde çoğu zaman farkında olmadan kural dışı davranış sergileyebilirsiniz. Haberimizde marketlerde dikkat etmeniz gereken kuralları özetledik.

Rewe, Kaufland veya Aldi gibi süpermarketler ve indirimli mağazalarda herkes tarafından bilinen çalmak veya zarar vermek yasaktır. Ancak, yasalar bazı konularda tam açıklayıcı değildir. Hemen hemen herkes aslında yasak olmayan bazı davranışları farkında olmadan uygulamıştır. Alman süpermarketlerinde hangi davranışların yapılıp hangilerinin yapılmaması gerektiğini açıklıyoruz.

Müşteri olarak izin verilen veya yasak olan şeylerin çoğu, bölgesel tüketici danışma merkezlerinin web sitesinde açıklanmıştır. Böylece alışveriş yaparken ciddi bir hata yapmadığınızdan emin olabilirsiniz.

Bu davranışları yaparsanız Aldi, Kaufland ve Co.’da cezalandırılabilirsiniz

Müşteriler bazen süpermarketlerde ödenmemiş ürünleri kasadan geçirmeden önce tüketebilir. Daha sonra boş paketler kasadan geçirilir. Aslında bu davranışa marketlerde izin verilmez. Çünkü ürünler ödeme yapana kadar size ait olmazlar. Neyse ki birçok çalışan bu duruma anlayış gösteriyor.

Öte yandan konu yiyeceklerin tadına bakmaya geldiğinde;  durum daha farklıdır. Bunu kim yaparsa kovuşturmaya tabidir. Sorun çıkmasını istemiyorsanız, yiyeceğin tadına bakmadan önce bir personele sormalısınız. Ayrıca, olgunluk derecesini kontrol etmek için meyve veya sebzelere dokunulmasına izin verilir. Ancak mevcut durumda hijyen kuralları açısından bundan kaçınmakta fayda var.

Alışveriş kuralları: Ürünün ambalajını açmak

Birçok müşteri ürünün paketini açıp içindekilere bakmayı da sever. Ve birçok mağaza “Ambalajı açmak, satın almak zorunda olduğunuz anlamına gelir” şeklinde müşterilerini uyarır. Ancak bu her durumda geçerli değildir. Çünkü bazen ürünün kokusunu test etmek veya bir ürünün tüm parçaları içerip içermediğini kontrol etmek için de bir paket açılabilir.

Baden-Württemberg tüketici danışma merkezi, bu yalnızca ambalajın açılmadan hasar görmemesi ve ürünün daha sonra sorunsuz bir şekilde satılabilmesi durumunda geçerlidir" diyor. Çünkü müşteriler neden oldukları tüm zararları tazmin etmek zorundadır. 

Kasiyerler bazı durumlarda ödemeyi reddedebilir mi?

Bu günlerde daha fazla müşteri kartla ödemeyi seçerken bazı müşteriler nakitle ödeme yapmayı hala tercih ediyor. Baden -Württemberg tüketici danışma merkezine göre, kasiyerler 50 bozuk madeni paradan daha fazlasını kabul etmek zorunda değil. Ancak aynı durum kağıt banknotlar için geçerli değildir. Ayrıca, bir müşteri sadece bir sakız alır ve yüz Euro'luk banknot ile ödeme yapmak isterse, kasiyer bu durumda da reddedebilir.

Gazeteyi okuyup almamak mümkün mü?

Bir süpermarkette ücretsiz gazete veya dergi okuyabilir miyim? Aslında evet, ancak bazı sınırlar var. Ancak müşteri, herhangi bir hasarın oluşmadığından ve ürünün daha sonra satılabileceğinden emin olmalıdır.

 

Haber Çeviri:Tuğba Ünal
Fotoğraf: Unsplash

HABERE YORUM KAT