Almanya’da “insansı maymun”

Almanya’da “insansı maymun”

Almanya’daki kazılarda 11 milyon yıl önce yaşamış en küçük insansı maymun keşfedildi. Bu türün, yaklaşık 10 kilogram ağırlığıyla bir insan çocuğu büyüklüğünde olup, yüksek ağaç tepelerinde yaşamış olabileceği belirtildi.

Almanya’daki kazılarda 11 milyon yıl önce yaşamış en küçük insansı maymun keşfedildi.

The Guardian’ın haberine göre Almanya’da yürütülen bir kazı çalışmasında 11 milyon önce yaşadığı belirtilen ‘Buronius manfredschmidi’ tür maymunun bilinen diğer insansı maymunlardan çok daha küçük olup, yaklaşık 10 kilogram ağırlığında olduğu belirtildi.

Bu tür; modern insanlar, goriller ve şempanzelerin atalarını içeren antik bir hominid (büyük insansı maymun) ailesinin parçası.

Araştırmayı yöneten Almanya’daki Tübingen Üniversitesi’nden paleontolog Prof. Madelaine Böhme, konuya ilişkin “Bu yeni cins, yaşayan veya fosil halinde bulunan herhangi bir hominidden çok daha küçük olduğu için, bu onu oldukça sıradışı kılıyor” dedi.

Bir diğer şaşırtıcı unsur ise, yeni keşfedilen türün, ‘danuvius guggenmosi’ adında çok daha büyük bir hominid’le aynı dönemde ve aynı fosil sahasında Bavyera’da birlikte yaşamış olabileceği.

maymunhaberi1.webp

Böhme, Buronius’un diğer hominidlerden neden bu kadar küçük olduğunun belirsiz olduğunu belirtirken, bir olasılık olarak boyutunun onu daha büyük komşusundan farklı bir ekolojik niş (habitattaki görev ve sorumluluklar) kaplamasına izin vermiş olabileceğini ifade etti.

“Bugün neden küçük hominidlerin yaşamadığını söylemek zor” diyen Böhme “Evrimsel soy hatlarında genellikle küçük başlar ve büyürsünüz ve (bir kez büyüdüğünüzde) genellikle geri dönmezsiniz” ifadelerini kullandı.

HABERE YORUM KAT