Almanya'da huzurevleri bir bir iflas ediyor

Almanya'da huzurevleri bir bir iflas ediyor

Almanya’da nitelikli işçi sıkıntısı sağlık sektörünü de vurdu huzurevlerinin bir çoğu iflasın eşiğine geldi.

Almanya'da nitelikli işçi sıkıntısı giderek büyüyor. Hemen hemen her alanda yaşanan kalifiye sıkıntısı, birçok iş alanını ekonomik açıdan tehdit ediyor. En ciddi sıkıntı yaşanan sektörlerin başında ise bakım hizmeti geliyor. Hasta ve yaşlı bakımı alanındaki işletmelerin çatı kuruluşu sayılan Özel Sosyal Hizmet Sağlayıcıları Federal Birliği Başkanı Bernd Meurer, huzurevlerinin birçoğunun iflasın eşiğinde olduğunu bildirdi.

Meurer, Redaktionsnetzwerk Deutschland'a yaptığı açıklamada, huzurevlerinin iflas ettiği ya da kapandığı yönündeki haberlerin arttığını söylüyor. Meurer'e göre, buna neden olan eksik personel, huzurevlerinin boş kalmasına yol açıyor. Huzurevlerinin doluluk oranının yüzde 80'in altında olması durumunda kârlı bir şekilde işletilmesinin mümkün olmadığı belirtiliyor. Meurer, bakım alanında hizmet veren sadece küçük aile işletmelerinin değil, aynı zamanda daha büyük şirketler ve yan sektörde hizmet veren firmaların da bu durumdan etkilendiğini ifade ediyor. Gidişatın ürkütücü olduğunu belirten Meurer, "Bunların artık münferit vakalar olmadığını varsaymak zorundayız. O zaman bakıma muhtaç olanlar ve aileleri büyük oranda yardımsız kalacak" dedi.

'Büyük bir yangın tehlikesi var' uyarısı

Hizmet sektöründe kısa süre önce yapılan bir ankete göre, üye şirketlerin yaklaşık yüzde 70'i yakın gelecekte ekonomik varlıklarından endişe duyduklarını ifade etti. Meurer, diğer araştırmaların da benzer sonuçlara ulaştığına dikkat çekerek, "Büyük bir yangın tehlikesi var. Bakım evleri sadece birbirlerinin personelini kovalıyor" dedi. Ayrıca, yurtdışından gelen bakım personeli için bürokratik engellerin hala çok yüksek olduğunu da belirten Meurer, "Eyalete bağlı olarak, kalifiye bir çalışanın nihayet tanınması bir yıldan daha fazla zaman alıyor. Üstelik bu, kıtlık yaşanan bir meslek alanında gerçekleşiyor" şeklinde konuştu.


 

HABERE YORUM KAT