Almanya istihdam açığını Türkiye'den sağlamak istiyor! İşte iş gücüne ihtiyaç duyulan alanlar...

Almanya istihdam açığını Türkiye'den sağlamak istiyor! İşte iş gücüne ihtiyaç duyulan alanlar...

Almanya’da 2 milyona yakın açık bulunan meslekler için Türkiye’deki iş gücüne başvurulacak.

Almanya'da neredeyse her alanda istihdam açığı var. Almanya özellikle mühendisler, yazılımcılar ve eğitimcilere ihtiyaç duyuyor. Yapılan araştırmalara göre Almanya'daki istihdam açığı yaklaşık 2 milyon civarında.

İstihdam açığı bulunan alanlar arasında eğitmenlik, öğretmenlik, yazılım geliştirme, mühendislik, hasta bakımı, doktorluk ve bankacılık sektörü öne çıkıyor.

Almanya'da 2 milyona yakın istihdam açığı bulunuyor. Bu alanlar, Türkiye'den gelen meslek gruplarıyla doldurulması planlanıyor. Özellikle eğitmenlik, öğretmenlik, yazılım geliştirme, mühendislik, doktorluk ve bankacılık gibi temel alanlarla birlikte teknisyenlik, tesisatçılık, elektrikçilik, boyacılık gibi alanlarda da açık var.

Almanya'ya yönelik işçi göçü, geçmişteki göç dalgalarından farklı olarak bu sefer kritik alanlarda farklı yeteneklere ihtiyaç duyuyor. Meslek eğitimi görmüş uzmanlara ihtiyaç bulunuyor. En az bir uzmanlık alanı ve B1 seviyesinde Almanca veya İngilizce gibi kriterler aranıyor.

''Almanya'ya sadece genç ve işsizler gelmiyor''

Almanya'ya sadece gençler ve işsizler gelemiyor  50 yaş üstü deneyimli, bankacısından hasta bakıcısına, mühendisine kadar herkes müracaat edebilir. Reşit olma şartıyla (25 yaşına kadar) mesleği olmayan ama meslek yapmak isteyenler de müracaat edebilir.

Eğitim almak isteyenler yarı zamanlı iş bulabilir. Almanca bazı dallarda şart olarak aranmıyor, şart olsa da ya Türkiye Goethe Enstitüsü üzeri ya da İngilizce varsa buraya gelip hem Almanca öğrenip hem de çalışabilir. 5 yıl sonra Almanya vatandaşlığı ve böylece Avrupa birliği vatandaşlığı, sonra da serbest dolaşım hakkı kazanılıyor. Tecrübe kazanıp Türkiye’ye geri dönerek kariyer yapma olanağı doğabilir. Almanya’ya gelip belli bir süre çalışanlar kendi yerlerini de açabilir. 

HABERE YORUM KAT
6 Yorum