Almanya’da gıda kıtlığı tehlikesi!

Almanya’da gıda kıtlığı tehlikesi!

Alman Gıda Endüstrisi Birliği’nden ciddi bir gıda kıtlığı uyarısı geldi. Savaş nedeniyle hammadde ve buna bağlı olarak da gıda fiyatlarının artış gösterdiği belirtilirken, bunun ötesinde ciddi bir gıda sorununun oluşma tehlikesi bulunduğu kaydedildi.

Gıda Endüstrisi, Tarım Bakanı Cem Özdemir’den aktif politika yapmalarını beklediklerini söyledi. Alman Gıda Endüstrisi Birliği Başkanı Christian Von Boetticher, Hürriyet Avrupa'nın Bild gazetesinden aktardığına göre , “Bir noktada, artık gıdamız için hammaddelerin dünya pazarındaki maliyeti değil, yine de herhangi bir hammadde alıp alamayacağımız meselesi olacak” dedi.

Federal Tarım Bakanı Cem Özdemir’e seslenen Boetticher, “Sonunda Yeşiller programından aktif kriz yönetimine geçmeli. Artan gıda fiyatları ve buna ilaveten dünya çapında 50 milyon açlık çeken insan göz önünde bulundurulduğunda, Alman çiftçilerin ekilen arazinin yalnızca yüzde 20’sini organik olarak yetiştirmeleri ve hatta yüzde 10’unu ekolojik nadas arazisi olarak ayırmaları gerektiğini kimseye açıklayamazsınız” dedi.

Fotoğraf: Unsplash - nicotitto

HABERE YORUM KAT