Almanya'da gençlik radikalleşebilir

Almanya'da gençlik radikalleşebilir

Alman uzmanlar, gelecek kaygısıyla hükümete ve parlamentoya güvenini yitiren gençlerin, radikal siyasi eğilimler gösterebileceğine işaret etti.

Almanya'da Bertelsmann Vakfı tarafından bir önceki yılın anket verileri kullanılarak yapılan bir araştırma, ülkede gençlerin siyasete yaklaşımına dair çarpıcı verileri ortaya çıkardı. Çalışma raporlarına göre, ankete katılan 18-30 yaş arası gençlerin yüzde 59'u demokrasiye, diğer dokuz Avrupa ülkesinin ortalamasından (yüzde 50) daha fazla güven duyuyor.

Ancak yine Almanya'da siyasetçilere duyulan güvensizlik de gençlik arasında oldukça yaygın. Ülkede ankete katılan her iki genç yetişkinden biri "hükümete güvenmediğini" söylerken, gençlerin yüzde 45'i "parlamentoya güvenmediğini" ifade ettiler.

"GELECEK KAYGISI" GERÇEK BELİRLEYEN

Uzmanlar tarafından bir "uyarı sinyali" olarak değerlendirilen sonuçların, gençlerin her geçen dönem daha yoğun yaşadıkları gelecek kaygısıyla doğrudan bağlantılı olabileceği ifade ediliyor. Vakfa göre, siyasetin sorunları çözme kabiliyetine olan inancı yeniden tesis edecek hedefe yönelik önlemler alınması gerekiyor.

Gençlik Uzmanı Regina von Görtz, sonuçlara dair yaptığı değerlendirmede, "Gençlerin basit çözümler vaat edenlere yönelmesi ve böylece radikal fikirlere açık hale gelmesi tehlikesi var" diyor.

ARTI49

HABERE YORUM KAT