Almanya'da elektrik faturası tartışması… Hangi ülkeler ezdi geçti

Almanya'da elektrik faturası tartışması… Hangi ülkeler ezdi geçti

Almanya'daki vatandaşlar AB ülkeleri arasında en yüksek elektrik faturaları ödeyenler arasında yer alıyor.

Almanya'da enerji maliyetlerinin yükselişi son zamanlarda gıda fiyatlarına gelen zamlarla birlikte en çok şikayet edilen konular arasında yer alıyor.

Yapılan bir araştırmaya göre geçtiğimiz yıl 2022 sonbaharında Almanya'daki tüketiciler, artan elektrik fiyatları ve enerji sağlayıcılarının yüksek avans talepleri nedeniyle tedirgin oldu ve birçok tasarruf tedbirleri almak zorunda kaldı.

Almanya'da özel konutlara yönelik elektrik fiyatları AB'deki en yüksek fiyatlar arasında yer alıyor. Yıllık tüketimi 5.000 kilowatt saatin altında olan küçük ve orta ölçekli haneler, özellikle yüksek maliyetlere neden oluyor. Buna göre, tek kişilik hanelerin tüketici elektriği fiyatı 2023'ün ilk yarısında yalnızca Lihtenştayn ve Belçika'da daha yüksekti.

Yıllık tüketimi 2.500 kilovat saatin altında olan Alman haneleri, genellikle tek kişilik haneler veya iki kişiyle yaşayan emekliler, kilovat saat ücreti olarak 45,36 sent ödedi. Lihtenştayn'da ise maliyet kilovat saat başına 46,35 sent.

ALMANYA 3. SIRADA

Almanya'nın komşuları arasında yalnızca Belçika bu kategoride kilowatt saat başına 45,59 sent ile daha yüksek fiyatlara sahipken, Polonya 19,92, Fransa 27,35 ve Avusturya'da 29,88 sent ile Almanya'daki fiyat seviyesinin çok altında. 27 AB ülkesinin tamamı için ortalama kilovat saat başına 31,88 sent olarak açıklandı.

Ortalama aileler için geçerli olan 2.500 ila 5.000 kilovat saat arasındaki yıllık elektrik tüketimine rağmen, Alman elektrik fiyatları kilovat saat başına 41,25 sent ile AB'de açık ara öndeydi: yalnızca Hollanda, Lihtenştayn, Belçika ve Romanya'da elektrik daha pahalıydı. Yılın ilk yarısında AB ortalaması kilovatsaat başına 28,9 sent oldu.

ARTI49
Fotoğraf:Unsplash

HABERE YORUM KAT