Almanların ''kış'' korkusu

Almanların ''kış'' korkusu

Almanya'da yapılan bir araştırmaya göre vatandaşlar geçen seneye göre ısınma konusunda daha az karamsar.

Almanya'da Rusya-Ukrayna savaşı etkisiyle geçen yıl vatandaşların en büyük endişesi kış aylarında iyi ısınıp ısınamayacaklarıydı. Bu sene ise Almanlar kışa dair bir yıl öncesine göre daha az karamsar.

Kredi kuruluşu Schufa tarafından yaptırılan Welt am Sonntagg'da yer alan ankete göre Almanların yaklaşık üçte ikisi gelecekten oldukça kaygılı ya da çok korkuyor.

2022 sonbaharında Almanya'daki tüketiciler, artan elektrik fiyatları ve enerji sağlayıcılarının yüksek avans talepleri nedeniyle tedirgin oldu ve tasarruf tedbirleri almak zorunda kaldı.

Gaz arzının yetersizliğine ilişkin endişeler söz konusu olduğunda oran yüzde 60'tan yüzde 40'ın biraz üzerine düştü. Genel olarak, her iki tüketiciden biri şu anda enerji tedariğinde sorun yaşanacağından korkuyor. 2022 sonbaharında bu oran yüzde 70'ti.

GAZ DEPOSU NEREDEYSE DOLU

Bir hafta önce, gaz depolama birliği GIE, Almanya'daki depolama tesislerinin şu anda yüzde 100 dolu olduğunu bildirdi.

Karşılaştırma portalı Verivox tarafından yapılan bir analize göre, ısınma, elektrik ve yakıt harcamaları son on iki ayda ortalama yüzde 30 düştü. Verivox enerji uzmanı Thorsten Storck, "Devletin enerji fiyat frenlerine ek olarak, hammadde piyasalarındaki önemli fiyat düşüşleri de rahatlama sağladı" dedi.

Schufa araştırmasına göre burada bir miktar rahatlama olsa da geleceğe dair korku hâlâ yüksek düzeyde. Bu özellikle alt gelir grupları için geçerlli. Net hane geliri 2.000 Euro'nun altında olan kişilerin neredeyse dörtte üçü bu şekilde düşündüğünü dile getirdi.

Hane halkının net geliri 4.000 Euro'nun üzerine olanlar arasında, ankete katılan her iki kişiden yalnızca biri gelecekten endişe duyuyor.

ARTI49
Fotoğraf:Unsplash

HABERE YORUM KAT