Almanya'da 'çocuk parası' kaldırılarak daha avantajlı bir yardım sistemine geçiliyor

Almanya'da 'çocuk parası' kaldırılarak daha avantajlı bir yardım sistemine geçiliyor

Almanya'da 2025 yılından itibaren çocuk yardımı sona eriyor. Ancak yoksulluk riski altındaki 5.6 milyon çocuk ve aileleri yardımları daha hızlı, daha kolay ve daha doğrudan alabilecek.

Federal Hükümet 'çocuk parası' yardımında değişikliğe gidiyor. Almanya'da çocuk parası kaldırılarak 'temel çocuk güvenliği' sistemine geçiş yapılıyor. 2025 yılı itibariyle Almanya'daki yoksulluk riskiyle karşı karşıya olan 5,6 milyona kadar çocuk ve aileleri hizmetlerden daha hızlı, kolay ve doğrudan yararlanabilecek.

Gelecekte tüm çocuk yardımları için tek bir iletişim noktası olacak: Federal İş Ajansı'nın Aile Hizmeti. Bu adım ebeveynlerinin çalışma durumuna bakılmaksızın tüm çocuklara eşit davranıldığı anlamına geliyor. Ayrıca 'temel çocuk güvenliği kontrolü' adı verilen sistemle bir ailenin ek çocuk yardımı almaya hakkı olup olmadığını otomatik olarak kontrol edilecek.

Federal Devlet, bu değişikliklerle birlikte okula başlangıç paketi oluşturmayı planlıyor. Bu planların uygulanması için “çocuk fırsatları portalı” oluşturularak iletişim ve organizasyon için merkezi yer haline gelecek.

Öte yandan halihazırda çocuk parası alan ebeveynlerin bu hakları sorgulanmayacak. Şu anda yardımdan yararlananlar 2025 yılında da bu yardımı almaya devam edecek. Aynı zamanda yeni temel çocuk parasından da yararlanma hakkına sahip olacaklar.

ARTI49

İlgili Haberler
HABERE YORUM KAT
8 Yorum