Almanya'da çete savaşlarının baş şüphelilerinden biri Türk çıktı

Almanya'da çete savaşlarının baş şüphelilerinden biri Türk çıktı

Alman devlet kurumları yaptıkları ortak açıklamayla, iki grup arasında çıkan çatışmalara dair güncel durumu kamuoyuyla paylaştı.

Stuttgart Savcılığı, Stuttgart Emniyet Müdürlüğü ve Baden-Württemberg Eyaleti Kriminal Soruşturma Dairesi tarafından yapılan ortak basın açıklamasında, 2022 yılının Temmuz ayından beri düşman iki grup arasında meydana gelen çatışma ve şiddet olaylarının seyrine dair yürütülen soruşturmalara ilişkin güncel veriler kamuoyuyla paylaşıldı.

Açıklamada, gözaltına alınanlar arasında 20 yaşında bir Türk vatandaşının olduğu da belirtildi.

Kurumlar tarafından yapılan ortak açıklama şöyle:

"Stuttgart bölgesinde 20 Temmuz 2022'den bu yana meydana gelen ciddi şiddet olayları ve silahlı saldırılarla bağlantılı olarak, Stuttgart Emniyet Müdürlüğü tarafından o dönemde kurulan Kaçak özel görev gücünün soruşturmaları, Stuttgart savcılığının talimatıyla Baden-Württemberg Eyaleti Ceza Soruşturma Bürosunda bu amaçla ayrı olarak kurulan Özel Organizasyon Birimi (BAO) Fokus'un katılımıyla, 17 Mart 2023'te Stuttgart-Zuffenhausen'de silahlı saldırıya karıştığı iddia edilen şüphelilerin tespit edilmesini sağladı.

Tümünün Esslingen bölgesindeki rakip gruba mensup olduğu düşünülen üç şüpheliden ikisinin 17 Mart 2023 günü saat 21:00 sularında ateş ettiğinden şüpheleniliyor. 17 Mart 2023 günü saat 07'de Stuttgart-Zuffenhausen Burgunderstraße'de, Stuttgart-Zuffenhausen/Göppingen bölgesinden rakip gruba mensup olduğundan şüphelenilen bir kişiye kısa mesafeden öldürme kastıyla birkaç el ateş edilmiştir.

Açılan ateş sonucu bir erkek şahıs ciddi ve bazı durumlarda kalıcı yaralanmalara maruz kalmıştır. Stuttgart savcılığı, suç tarihinde 20 ve 19 yaşlarında ve Alman vatandaşı olan ve halihazırda başka suçlardan tutuklu bulunan şüpheliler hakkında, cinayete teşebbüs, ağır yaralama ve tehlikeli yaralama ile izinsiz yarı otomatik tabanca bulundurma suçlarından acil tutuklama emri çıkarılması için başvuruda bulunmuş ve bu emirler Stuttgart Bölge Mahkemesi tarafından sırasıyla 26 Şubat 2024 ve 29 Şubat 2024 tarihlerinde çıkarılmıştır.

Suç tarihinde 20 yaşında ve Türk vatandaşı olan üçüncü sanık, 20 yaşındaki diğer sanığa ait olduğu iddia edilen cinayet silahını daha sonra imha etmek ve ortadan kaldırmakla suçlanıyor. Kendisinin yargılanmasını ya da cezalandırılmasını engellemek istediği söylenmektedir. Halen başka suçlamalarla gözaltında tutuluyor. Stuttgart savcılığının talebi üzerine, 28 Şubat 2024 tarihinde adaleti engellemeye teşebbüs şüphesiyle hakkında bir tutuklama emri daha çıkarıldı."

ARTI49

HABERE YORUM KAT