Almanya'da bir Türk'ün CV'sine “Türkçe biliyorum” yazmaktan çekinmesi gündem oldu

Almanya'da bir Türk'ün CV'sine “Türkçe biliyorum” yazmaktan çekinmesi gündem oldu

Almanca forum sayfasına bir Türk vatandaşı "CV'mde Türkçe bildiğimi eklemeli miyim?" diye sorarak yeni bir tartışmanın fitilini ateşledi.

Almanya doğumlu olan Türk vatandaşı, forum sayfasında "Annem ve babam Türkiye'den geldiği için iki dilli büyüdüm. CV'mde diller söz konusu olduğunda Almanca ve İngilizce'nin yanı sıra Türkçe'ye de yer vermeli miyim diye düşünüyorum. Hepimizin bildiği gibi ne yazık ki Almanya'da pek çok insan Türk asıllı Almanlara karşı ırkçılık yapıyor. Şahsen ben her ilave yabancı dili bir bonus olarak görüyorum. Öte yandan şirketin önyargıları yüzünden hemen benim de saflara dahil edileceğimi düşünmesinden korkuyorum" diyerek yeni bir tartışma konusu başlattı.

Türk vatandaşının paylaştığı çekinceye diğer kullanıcılardan gelen bazı cevaplar şunlar oldu:

*Haklısın. Ne yazık ki, bu günümüzde hala bazen bir dezavantaj olarak görülüyor. Nereye başvurduğunuza bağlıdır. Firma yurt dışına da ihracat yapıyorsa bu kesinlikle bir artıdır.

*Eğer işvereniniz sizi Türkçe konuştuğunuz için işe almak istemiyorsa, o kişinin patronunuz olmaması daha iyidir. Yoksa Türklerden nefret eden bir patronunuz mu olsun istiyorsunuz? Köklerinize güvenin ve onlar yüzünden sizden nefret eden insanları umursamayın.

*Elbette bunu yazacaksın. Tam tersine kendi ana dili konusunda sessiz kalan biri olursa puanınız olumsuz olur.

ARTI49

İlgili Haberler
HABERE YORUM KAT