Almanya'da barbekü yasakları! 5 bin Euro'ya kadar cezası var...

Almanya'da barbekü yasakları! 5 bin Euro'ya kadar cezası var...

Uzun süren ısı, ormanlarda ve parklarda kuru çayırlara ve toprağa yol açıyor ve orman yangınları riski artıyor. Ancak belediyeler ve şehirler açık havada ızgara yapmayı yasaklayabilir mi ?

Almanya'da yaz aylarında yaşanan şiddetli kuraklık nedeniyle bazı belediyeler tekrar tekrar yasaklarla tepki gösterdi. Temel içme suyu teminini sağlamak için havuzların doldurulması veya bahçe sulanması yasaklandı

Alman İtfaiye Derneği'nden Carsten-Michael Pix, açık havada - özellikle aşırı sıcak ve kuru olduğunda - mangal yapmanın yasaklanıp yasaklanamayacağı konusunda myHomebook'a konuştu.

Açık havada ızgara yapmaya gelince Pix ,bir kıvılcımın bir metre yükseklikten uçup yangın çıkarabileceğine dikkat çekiyor. 

Kurak yaz aylarında orman yangını riskini en aza indirmek için, NRW ormanlarında sigara içmek ve ateş yakmak konusunda katı yasaklar uygulamaya kıydı. Haziran 2022'de NRW Çevre Bakanlığı cezaları arttırdı.

1 Mart ile 31 Ekim tarihleri ​​arasında yanan bir sigarayla yakalananlar 150 euro para cezasına çarptırılacak. Ormanda kaçak ateş yakmak ise 5 bin euro para cezası ile cezalandırılıyor. Buna ızgara da dahil. Diğer federal eyaletlerde, para cezalarının miktarı değişiklik gösterebilir

Açıkça belirtilmediği sürece, halka açık yerlerde veya parklarda barbekü yapılmasına genellikle izin verilmiyor. Genel uyarılara uyularak halka açık barbekü alanları kullanılabilir.

Bununla birlikte, ciddi orman yangınları riski nedeniyle, özellikle sıcak ve kuraklığın yüksek olduğu bazı bölgelerde mangal yasaklanabiliyor. Örneğin, Dortmund şehri yakın zamanda barbekü alanlarında da ızgara yapmayı kısıtladı .

Alman İtfaiye Derneği sözcüsü, aşırı kuraklık durumunda belediyelerin kendi bahçelerinde ızgara yapmayı kısıtlama seçeneğine de sahip olduklarını söyledi. Genel bir kararname kapsamında bahçede veya balkonda ızgara yapma yasağı getirilebilir. Ancak Pix, bu yönetmeliğin pratikte uygulanmasını zor buluyor.

Fotoğraf: Unsplash - zaccain

 

 

HABERE YORUM KAT