Almanya'da aşırı sağcıların hedefinde Cansel Kızıltepe var

Almanya'da aşırı sağcıların hedefinde Cansel Kızıltepe var

Berlin'de düzenlenen aşırı sağ ve ırkçılık karşıtı gösteriye katılım çağrısında bulunan Berlin Uyum Senatörü Cansel Kızıltepe, AfD'liler tarafından "tarafsız davranmamakla" suçlanarak hedef gösterildi.

Berlin Uyum Senatörü Cansel Kızıltepe'nin (SPD) geçtiğimiz hafta sonu aşırı sağa karşı düzenlenen büyük gösteriyle ilgili çektiği video mesaj, tartışmalara konu olmuştu.

Cuma akşamı Berlin SPD tarafından Willy Brandt House'da düzenlenen seçim kampanyası etkinliğinde konuşan Kızıltepe, "Pişman değilim. Bu videoda demokrasimizi savundum. Tarafsız kalamam, bunu açıkça belirtmek isterim" dedi.

"BEN DE KATILACAĞIM" DEMİŞTİ

Kızıltepe, "Güvenlik Duvarı Biziz" mitinginden hemen önce Senato yönetiminin X platformundaki (eski adıyla Twitter) hesabından yayınladığı video mesajında, mitingde yüz binlerce kişinin Federal Meclis etrafında bir insan zinciri oluşturacağının kesin olduğunu ifade etmişti. Kızıltepe videoda, "AfD üyelerinin, aşırı sağcı grupların ve bireylerin sınır dışı etme planlarına ve insanlık dışı akıl oyunlarına karşı düzenlenen bu acil protestoya ben de katılıyorum" ifadelerini kullanarak çağrıda bulunmuştu.

"TARAFSIZ DAVRANMIYOR"

Video AfD'nin Berlin örgütü tarafından hedef alındı. Parti sözcüsü Ronald Gläser günlük B.Z. gazetesine verdiği demeçte bunun "tarafsızlık yükümlülüğünün açık bir ihlali" olduğunu söyleyerek, "Senatörü videoyu silmeye çağırıyorum. Buna karşı yasal işlem başlatacağız" diye konuştu.

Kızıltepe ise "Tarafsızlık şartı, siyasi makamda bulunan bir kişi olarak tüm partilere karşı tarafsız davranmanız gerektiğini belirtir" diyerek, söz konusu gösteriyle ilgili olarak, Entegrasyon Senatörü olarak amacının dayanışma göstermek, insanlara Berlin'in ne kadar çeşitli olduğunu ve böyle kalacağını göstermek olduğunu söyledi. Kızıltepe, "Burada desteklediğimiz, insanların arkasında durduğumuz sınır dışı etme planları olmayacak" diye ekledi.

ARTI49

HABERE YORUM KAT