Almanya, Türkleri üzecek vize kararını duyurdu

Almanya, Türkleri üzecek vize kararını duyurdu

Bugün Almanya, Türkiye'deki vize reddi itiraz sürecini askıya aldığını açıkladı.

Almanya Dışişleri Bakanlığı, Türkiye, Çin ve Fas'ta vize reddine itiraz sürecinin askıya alındığını duyurdu. Almanya Dışişleri Bakanlığı'nın yaptığı açıklamada, bu uygulamanın deneme amaçlı olduğu ve altı ay süreceği belirtildi. Salgın sonrası seyahat kısıtlamalarının kalkmasıyla vize başvurularının artması, vize bölümlerinin yoğun bir başvuru yüküyle karşı karşıya kalmasına ve randevu sürelerinin uzamasına neden oldu.

Türkiye'den Avrupa Birliği ülkelerine vize başvurusu yapanlar, uzun süreler beklemek zorunda kaldıklarını ve vize reddi oranlarının arttığını şikayet etmekteydi. Almanya, bekleme sürelerini kısaltmak amacıyla Türkiye, Çin ve Fas'ta bir pilot proje başlattığını duyurarak vize başvurularına yapılan itiraz sürecini askıya aldığını açıkladı.

Altı ayın sonunda proje sonuçlarının değerlendirileceği ve başarılı bulunması halinde diğer vize bölümlerinin de dahil edilebileceği belirtildi. Ayrıca, itiraz sürecinin gönüllü olarak tanınan bir hak arama yolu olduğu ve kanunlarla belirlenmiş bir süreç olmadığı vurgulandı.

Almanya Dışişleri Bakanlığı'nın açıklamasına göre, vize reddi alan başvuru sahipleri için Türkiye, Çin ve Fas'ta nedenler daha ayrıntılı bir şekilde açıklanacak. Ancak, 1 Haziran 2023 tarihinden önce vize reddi alan ve itiraz hakkı verilen başvuru sahiplerinin itiraz haklarının devam ettiği ve bu itirazların değerlendirileceği bildirildi.

Açıklamada, vize başvuru sürecinin değişmediği ve gerekli şartlar sağlandığında olumlu yanıt verileceği belirtildi.

Schengen vizesiyle ilgili tartışmaların ardından Almanya Dışişleri Bakanlığı, Türk vatandaşlarına geçen yılın aynı dönemine göre Ocak-Mayıs döneminde 40 bin daha fazla Schengen vizesi verildiğini açıklamıştı. Ancak bu dönemde yapılan toplam vize başvuru sayısı ve ret oranlarıyla ilgili herhangi bir bilgi paylaşılmamıştı.

ARTI49

HABERE YORUM KAT