Federal kimlik için yeni plan: Almanya'da artık her vatandaşın böyle bir hesabı olacak

Federal kimlik için yeni plan: Almanya'da artık her vatandaşın böyle bir hesabı olacak

Almanya'da birçok devlet kurumunda evrak işleri için bilgisayar yerine kağıt belgeler kullanılıyor. Ancak "BundID" adı verilen sistem aracılığıyla vatandaşlar yakında çevrimiçi başvurular yapabilecek.

Alman Federal Hükümeti, Almanya'daki vatandaşları ve işletmeleri önemli devlet işlemlerini dijital olarak gerçekleştirebilecek hale getirmeyi hedefliyor. Bu amaçla, yönetimin dijitalleştirilmesine ilişkin yeni bir yasa tasarısı Federal Kabine tarafından başlatıldı.

 İçişleri Bakanı Nancy Faeser BundID" olarak bilinen merkezi bir vatandaş hesabı üzerinden gelecekte tüm Almanya genelinde dijital başvuruların yapılabileceğini belirtti.

Faeser, Federal Hükümetin, eyaletler ve belediyelerle birlikte, en geç 2024'e kadar dijital olarak uygulanması planlanan 15 özel hizmete odaklandığını belirtti. İçişleri Bakanlığı'na göre bunlar şunları içeriyor:

-Adres değişikliği bildirimi

-Ebeveyn maaşı

-Evlilik işlemleri

-Araç kaydı ve adres değişikliği

-İnşaat izni

-Ehliyet

-Konut yardımı

Bu sayede dijital başvuruların kağıt üzerinde imzalanması gerekliliği ortadan kalkacak. Yasa değişikliği sayesinde tüm hizmetlerin, vatandaşlık kimlik kartının çevrimiçi kimlik doğrulama işleviyle basit şekilde halledilecek.

BundID hesabı zaten 2019 yılından bu yana mevcut olmasına rağmen uzun süreler boyunca sınırlı bir kullanıma sahipti. Ancak bu ilkbaharda öğrencilere ve meslek okulu öğrencilerine artan ısıtma maliyetleri için 200 Euro'yu aşan tek seferlik ödemelerin yapılmasıyla birlikte kitlesel olarak kullanılmaya başlandı.

Berlin, Brandenburg, Hessen, Niedersachsen, Nordrhein-Westfalen ve Sachsen-Anhalt ise daha önce kendi eyalet hizmet hesaplarını BundID ile değiştireceklerini duyurmuşlardı.

Bundestag'daki Yeşiller Partisi adına dijital uzman Misbah Khan, şimdi veri koruması ve IT güvenliğinin yönetimde yüksek tutulması gerektiğini belirtti. Khan, "Son siber saldırılar göz önüne alındığında, devlet altyapılarımızın etkili bir şekilde güvence altına alınması, savunmacı demokrasimizin temel bir unsuru haline geliyor." dedi.

ARTI49

HABERE YORUM KAT