Almanya felaketle boğuştu: Scholz selden etkilenenlere söz verdi

Almanya felaketle boğuştu: Scholz selden etkilenenlere söz verdi

Şiddetli yağışlar, başta Saarland olmak üzere Almanya'nın birçok bölgesini etkiledi. Federal Şansölye Olaf Scholz da olaydan etkilenenlere destek sözü verdi.

Cuma akşamı ve Cumartesi sabahı erken saatlerde meydana gelen şiddetli yağışlar, başta Saarland olmak üzere Almanya'nın güneybatısındaki diğer bölgelerde de şiddetli sellere ve büyük çaplı maddi hasara yol açtı.

Yaygın sele neden olan şiddetli fırtınada şu ana kadar can kaybı yaşanmadı. Polise göre tahliye sırasında bir kişi yaralandı. Yaralı suya düştü ve hastaneye kaldırıldı.

SCHOLZ SÖZ VERMİŞTİ

Eyalet hükümeti gece boyunca mali yardıma yönelik ilk adımları attı.

Federal Şansölye Olaf Scholz da olaydan etkilenenlere destek sözü verdi. Devlet kurumlarının işbirliğine güvenilebileceğini söyledi. Saarland'daki Kleinblittersdorf'u ziyareti sırasında acil servislerin ve çok sayıda gönüllünün iyi işbirliğini övdü ve “Her zaman böyle bir şeye güvenmek zorunda kalacağız” dedi.

Scholz şu güvenceyi verdi:

“Hasarı daha iyi değerlendirebildiğimizde ve acil durum ve tehlike durumu ortadan kalktığında, ihtiyacı olanlara yardım etmek için ne yapılması gerektiği konusunda da anlaşabileceğiz.”

Scholz federal hükümetten herhangi bir özel mali yardım açıklaması yapmadı.

ARTI49

FOTOĞRAF: X / Bundesregierung Sandra Stein

HABERE YORUM KAT