Almanya'yı 100 yılda bir meydana gelecek felaket bekliyor! Scholz kriz bölgesine gidiyor

Almanya'yı 100 yılda bir meydana gelecek felaket bekliyor! Scholz kriz bölgesine gidiyor

Saarland'daki su seviyeleri tarihi seviyelere yükseliyor. Diğer federal eyaletler de hala sel riski altında. Almanya'da şu anda sadece 50 ila 100 yılda bir meydana gelen sel baskınları bekleniyor.

Sel raporlama merkezine göre, bazıları şiddetli olmak üzere saatler süren yağmurun ardından Saarland'da şu anda aşırı sel riski var. Merkez şu anda sadece 50 ila 100 yılda bir meydana gelen sel baskınları bekliyor. Yerleşim alanlarında büyük çaplı sel baskınları ve tarım ve orman arazilerinde su baskınları meydana gelebilir.

Bakanlık sözcüsü akşam saatlerinde yaptığı açıklamada, Neunkirchen bölgesi, Saarpfalz bölgesi ve Saarbrücken bölgesel birliğinin özellikle etkilendiğini duyurdu. Başlangıçta herhangi bir yaralanma bildirilmedi. Şehirlerde durum eyalet başkenti Saarbrücken'de, Eppelborn, Neunkirchen, St. Wendel, Saarlouis ve Merzig'de gergindi. Bazı yerlerde apartman sakinleri izole sokaklardaki dairelerden tahliye edilmek zorunda kaldı. Marpingen'deki gibi bazı huzurevleri de bu durumdan etkilendi. Saarbrücken-Russhütte'de itfaiyenin nehrin akışını durdurması gerekiyordu ve insanları nehirden kurtarmak için Alman Kızıl Haçı çağrıldı.

50 BİN KUM TORBASI SERBEST BIRAKILDI

İçişleri Bakanlığı sözcüsü, neyse ki şu ana kadar hiçbir insanın yaralanmadığını söyledi. Eyalet rezervinden 50,000 kum torbası serbest bırakıldı. Komşu federal eyaletlerden yardım talep edilip edilmeyeceği inceleniyor.

Saarbrücken Eyalet Emniyet Müdürlüğü de akşam saatlerinde yaptığı açıklamada her şeyin yolunda gittiğinin söylenemeyeceğini belirtti. Su basan yollar, su basan bodrumlar ve devrilen ağaçlar nedeniyle yapılan operasyonların sayısı artık sayılmıyor. Bir sözcü “300'den sonra durduk” dedi. Neyse ki şu ana kadar herhangi bir yaralanma ya da kayıp vakası yaşanmadı. Saarland'da çok sayıda yol hava koşulları nedeniyle kordon altına alındı. Tren ve otobüs seferlerinde de ciddi kısıtlamalar yaşandı.

SCHOLZ KRİZ BÖLGESİNE GİDİYOR

Cuma günü devam eden yağışlar nehirlerde su seviyesinin yükselmesine ve özellikle Almanya'nın batı ve güneybatısında çok sayıda itfaiye müdahalesine neden oldu. Sınırın Fransa tarafında da mahzenleri su bastı ve yollar kapandı. Alman Meteoroloji Kurumu, özellikle Ren Nehri'nin batısındaki bölgelerde Cumartesi gecesine kadar şiddetli ve sürekli yağmur tahmininde bulundu. Bundan sonra yağmurun yavaş yavaş azalması bekleniyor.

Rheinland-Pfalz'da sel tahmin merkezi Cuma günü eyaletin güney kesiminde su seviyelerinin hızla yükseldiğini bildirdi. Merkez, bazı göstergelerde, istatistiksel olarak her 100 yılda bir meydana gelen su seviyelerinin mümkün olduğunu belirtti. Bu arada, Ren nehrinde bildirilen yüksekliklerin aşılmadığı söyleniyor. Su seviyelerinin Cumartesi öğleden sonra tekrar düşmesinin beklendiği belirtildi.

Baden-Württemberg'de de sürekli yağmur ve yer yer şiddetli gök gürültülü fırtına vardı. Ancak Cuma gecesi korkulan hava kaosu gerçekleşmedi. Bir polis sözcüsüne göre biraz daha fazla trafik kazası meydana geldi. Ancak hiç kimse ciddi şekilde yaralanmadı ya da hayatını kaybetmedi.

Baden-Württemberg Sel Tahmin Merkezi, bazı nehirlerde, özellikle Yukarı Ren kollarında ve Neckar havzasındaki sularda su seviyelerinin önemli ölçüde yükseldiği uyarısında bulundu. Daha küçük çaplı taşkınların meydana gelebileceği belirtildi. Münferit durumlarda kanalizasyon sistemi de aşırı yüklenebilir. Yollar, bodrumlar, metrolar ve yeraltı otoparkları sular altında kalabilir.

Şiddetli sel felaketi nedeniyle Federal Şansölye Olaf Scholz Cumartesi günü için planlanan bir seçim kampanyası programını iptal etti. Scholz bunun yerine, Bakan Anke Rehlinger ile birlikte Saarland'ı ziyaret ederek sahadaki durum hakkında fikir edinmek istiyor.

ARTI49

FOTOĞRAF: X / @FamilyMSL

HABERE YORUM KAT