Almanlar kara kara düşünürken "Isınma Fonu" devreye giriyor

Almanlar kara kara düşünürken "Isınma Fonu" devreye giriyor

Münih’te düşük gelirli haneler için ısınma fonu sübvansiyonları 2024 yılında da devam edecek.

Şansölye Olaf Scholz’un enerji tavan fiyatının sona erdiğini duyurmasının ardından Münih Belediyesi ısınma fonu sübvansiyonlarının 2024 yılında da devam edeceğini açıkladı.

Artan enerji fiyatlarından özellikle etkilenen Münihli haneler, 2024 yılında da ısınma fonundan hibe almaya devam edecek. Münih Belediyesi yaptığı açıklamada, "Fon, özellikle düşük gelirli insanların faturalarını ödemelerine yardımcı olmayı amaçlıyor. Başvuruların sayısı bu yardımın gerekli olduğunu ve kabul gördüğünü açıkça gösteriyor" dedi.

Konut yardımı ya da çocuk yardımı alan, gri Münih Kartına sahip olan ya da aylık net geliri sınırın altında olan kişiler sübvansiyon için başvurabilir.

GELİR SINIRI YÜKSELTİLDİ

Mart ayında Belediye Meclisi, son iki yıldaki fiyat artışları nedeniyle, vatandaşların Isı Fonu'ndan sağlanan hibeler de dahil olmak üzere yardım alma hakkına temel oluşturan gelir sınırlarını yükseltti. Örneğin, tek kişilik bir hane için sınır net 1.540 Euro'dan 1.660 Euro'ya, 14 yaşın altında iki çocuğu olan aileler için ise net 2.460 Euro'dan 2.650 Euro'ya yükseltildi.

Münih sakinleri için sübvansiyon ısınma fonundan sağlanan hibe 2023 ve 2024 yıllarında yılda bir kez toplu olarak ödenecek.

Vatandaşlar ödeme için bağımsız sosyal yardım kuruluşları tarafından işletilen tesislere ve sosyal toplum merkezlerine (SBH) başvurulabilir. 2023 yılı için başvurular 20 Aralık 2023 tarihine kadar yapılabilir.

Isınma fonunun Ocak 2023'te başlamasından bu yana, 5.400'den fazla hane için 6,7 milyon Euro'dan fazla yardım onaylandı. Bu destekten başta çocuklu aileler ve gençler olmak üzere tüm yaş gruplarından 15.700 Münihli faydalanacak.

ARTI49

HABERE YORUM KAT