Almanca bilmek zorunda mıyım? Almanya’da yüksek öğrenim için önemli ipuçları

Almanca bilmek zorunda mıyım? Almanya’da yüksek öğrenim için önemli ipuçları

Almanya’da yüksek öğrenim görebilmek için Almancayı ne kadar iyi konuşmam gerekiyor, bana uygun üniversiteyi nasıl bulurum, burslar var mı? En önemli pratik bilgileri medyalar arası geçiş işlevli Deutschland portali “deutschland.de” derledi.

Frankfurt-Main’da bulunan FAZIT Communication Ltd. Şti. ile Berlin’deki Dışişleri Bakanlığı’nın işbirliğiyle sunduğu haber portalı “deutschland.de” Almanya’da yüksek öğrenimle ilgili en çok merak edilenleri 7 maddede derledi. 

Portalda yer alan ipuçları şöyle:

ALMANCA BİLMEK MUTLAKA GEREKMİYOR

Almanya’da pek çok üniversitede uluslararası nitelikte programlar var. Yani Almanya’da yüksek öğrenim görmek için Almanca bilmeniz şart değil. İngilizce programlar tarım işletmeciliğinden dijital medyaya  ve sosyal bilimlere geniş bir yelpazeye yayılıyor: DAADnin veri bankasında (International Programmes in Germany) çoğu İngilizce olmak üzere 160’tan fazla bakelorya programı ve yaklaşık 1100 uluslararası mastır programı var.

Almanya’daki tüm programları bir arada görmek için: study-in-germany.de.

BİLGİLERİNİZİ TEST EDIN

Fiziki makine mühendisliği veya dilbilim öğrenimi için neleri bilmelisiniz? TestAS web sitesinde yabancı öğrenciler için örnek sorular var. Yüksek öğrenim uygunluk testinde, belli dallarda tipik durumlarda neye ihtiyacınız olduğu yoklanıyor. Bunlar arasında mantıklı düşünme, metin anlama becerisi veya karmaşık bağlantıları analiz etme var.

Yurt dışından teknik dallarda öğrenim için gelecek adaylar TU9’un SelfAssessment international testini yapabilirler. TU9, Almanya’daki dokuz teknik üniversitenin kurduğu bir birlik.

MALİ TEŞVİKLER

Uluslararası öğrenciler için burs veren en önemli kurum Alman Akademik Değişim Servisi (DAAD). DAAD’nin yurtdışındaki pek çok ofisinden ve bilgi merkezinden burslar ve aranan koşullar hakkında kendi ülkenizdeyken bilgi alabilirsiniz. DAAD Burs Veri Bankası’nda çeşitli teşvik programları ve kendi durumunuza uyan imkanları bulabilirsiniz.

Vakıflar ve Yeteneklileri Destekleme Ağları da başvurabileceğiniz yerler olarak ilginizi çekebilir.

UYGUN KİRA İMKÂNLARI

Barınmada en çok rağbet gören imkân, öğrenci yurtları. Almanya’daki pek çok uluslararası öğrenci bir öğrenci yurdunda kalıyor. Daha hesaplı kiralık yer bulmak pek mümkün değil. Yurtlarda tek kişilik oda kiraları 160-300 avro arasında; kira düzeyi öğrenim için gidilen kente göre değişiyor. study-in-germany.de sitesinde konut bulucu bilgiler, adresler ve başvuru için gerekli açıklamalar sunuyor.

BİRKAÇ TIKLA BÜROKRATİK İŞLERİ HALLEDİN 

Almanya’da yüksek öğrenim görmek isteyen ve vize başvurusunda bulunan birinin finansman belgesi ibraz etmesi gerekiyor. Bu belge anne babanın gelir belgesi, bir banka kefaleti veya bir bankada bloke hesaba yatırılmış güvence meblağı olabilir. Bu rakam Almanya’da yılda 10.236 avro. Böylece öğrenimin finanse edilebileceği güvence altına alınmış oluyor.

Bloke hesabı Deutsche Bank’ta açabilir veya Fintiba’da veya Expatrio’da çok kolay oluşturabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken nokta: Başvurunuzu erkenden yapın! Böyle bir hesabın açılması en az bir hafta sürüyor.

SERVİS PAKETLERİ

Pek çok şeyi kendi ülkenizden planlamanız zordur. Bu nedenle Almanya’da öğrenci sosyal hizmetler birimleri (Studentenwerk)  uluslararası öğrenciler için servis paketleri  sunuyor. Barınacak yer, iaşe ve hastalık sigortası bulma pakete dahil. Paket ücretleri 158-358 avro arasında değişiyor. Paketler başvuru öğretim dönemi başlamadan yapılabiliyor, ama kontenjan sınırlı. 

CANLI ONLINE KATILIM

Bu dönem Almanya’da öğrenime başlamayı sağlayamıyor musunuz? O zaman Massive Open Online Courses (MOOCs) bir alternatif olabilir. Bu interaktif kurslara tüm dünyadan katılmak mümkün ve ücretsiz. TU Münih veya TU9 Birliği mühendislik dallarında Almanca ve İngilizce kurslar sunuyorlar. Dallar açısından geniş bir yelpazeyi bulabileceğiniz adres ise iversity.org platformu. 

+49 – BERLİN

FOTO:  Eliott Reyna on Unsplash

KAYNAK: © www.deutschland.de

HABERE YORUM KAT