"Alman vatandaşlığı" tartışması... "Göç için teşvik sağlıyor" tepkisi

"Alman vatandaşlığı" tartışması... "Göç için teşvik sağlıyor" tepkisi

CDU'lu siyasetçi, Hessen Eyaleti Başkanı Boris Rhein, vatandaşlık yasası reformuyla ilgili olarak, "Düzensiz göçün açıkça çok yüksek olduğu bir durumda, ihtiyaç olmadan göç için yeni teşvikler yaratıyor" dedi.

Almanya İçişleri Bakanı Nancy Faeser, vatandaşlık yasası reformunun Almanya'ya daha fazla kalifiye yabancı işçi getireceğine inandığını söyledi.

Faeser, Handelsblatt gazetesine verdiği demeçte, vatandaşlık yasasının modernizasyonunun rekabet gücü için "belirleyici bir anahtar" olduğunu söyledi. Faeser, "en iyi beyinleri" bu şekilde toplumun bir parçası haline getirilebileceğini ifade etti.

Faeser, "Yüksek vasıflı insanlar, kendilerine ve ailelerine burada tam bir yuva bulma şansı verdiğimiz takdirde Almanya'yı tercih edeceklerdir" dedi.

"GÖÇÜ TEŞVİK EDECEK" ENDİŞESİ

CDU/CSU'nun ise reformla ilgili çekinceleri var. CDU'lu siyasetçi, Hessen Eyaleti Başkanı Boris Rhein, "Federal hükümetin vatandaşlık yasası reformunu ertelemesi iyi olur" derken, projenin zamanlamasının yanlış olduğunu savundu. Rhein, bu reform için, "Düzensiz göçün açıkça çok yüksek olduğu bir durumda, ihtiyaç olmadan göç için yeni teşvikler yaratıyor" diye konuştu.

Alman vatandaşlığından faydalanmak için, daha önce devlet yardımına başvurulmaması gerektiği de tartışılan konular arasında yer alıyor.

Reform halihazırda İsrail'in var olma hakkını inkar edenlerin vatandaşlığa kabul edilmesini engelleyen "katı standartlar" öngörüyor. Bu yönüyle eleştirilen reform, özellikle vatandaşlığa kabul sürelerini kısaltmayı ve çifte vatandaşlığı prensipte mümkün kılmayı amaçlıyor.

ARTI49

HABERE YORUM KAT