Alman solunun “AfD’yi bitirme planı” mültecileri çok zor durumda bırakacak

Alman solunun “AfD’yi bitirme planı” mültecileri çok zor durumda bırakacak

Alman solu, ülkedeki mülteci sorunu nedeniyle aşırı sağcı AfD'nin yükselişini durdurmak için harekete geçti. Almanya'da kuzey komşusu Danimarka'nın uyguladığı mülteci yasalar rol model olarak gösteriliyor.

Almanya'da aşırı sağcı, popülist, İslam ve göçmen karşıtı Almanya için Alternatif (AfD) Partisi, uzmanlar tarafından tehlike olarak değerlendiriliyor.

Müslüman ve yabancı karşıtlığıyla bilinen AfD'nin eş başkanı Tino Chrupalla, geçtiğimiz günlerde Federal Hükümetin bir parçası olmak istediklerini söylemişti. AfD'nin bu adımları Alman solunun harekete geçmesine neden oldu.

Alman solundan Danimarka modeli tartışması

Son zamanlarda Almanya'da sol, kuzey komşu Danimarka'da uygulanan yasadışı göçle ve aşırı sağcı partilerle mücadele hakkında yeni bir tartışma başlattı. Sol, Danimarka modelinin uygulanmasının AfD'nin yükselmesini durduracağına inanıyor.

Sosyal demokratlar tarafından yönetilen Danimarka'da sığınmacı sorunuyla başa çıkmak için sert bir tutum sergileniyor. Danimarka Başbakanı ve Sosyal Demokratların lideri Mette Frederiksen ve Entegrasyon Bakanı Kaare Dybvad Bek'in hedefi sığınmacı sayısını sıfıra indirmek.

Danimarka göçmen sorunuyla nasıl başa çıkıyor?

Geçtiğimiz yıllarda mülteci problemleri nedeniyle Danimarka'da da aşırı sağcı Halk Partisi yükselişe geçmişti. Ancak hükümet, izlediği politikayla aşırı sağcıların oyunu yüzde 21'den yüzde 2.6'ya düşürmüştü.

Damimarka'nın uygulamaları şu şekilde:

-Her yıl Aralık ayında bir "getto listesi" yayınlanıyor. İlçelerde daha fazla polis ve daha sert cezalar uygulanıyor. Gettolarda uygulanan cezalar Danimarka'nın geri kalanına kıyasla iki kat daha ağır olarak belirleniyor.

-Sığınmacılara kendi ülkelerine gönüllü olarak dönmeleri için 5400 Euro'ya kadar para teklif ediliyor.

-Sosyal Demokratlar 2016'dan beri tartışmalı "Mücevher Yasası "nı destekliyor. Bunun anlamı sığınmacıların masraflarını karşılamak için sınırda mal varlıklarına el konulabilir.

-Tüm sığınmacıların çalışmasına izin verilmiyor. Dil ve vatandaşlık testleri de çok daha zor hale geldi.

-Danimarka'da hüküm giymiş üçüncü ülkelerden 300 kadar suçlu Kosova'daki hapishaneye yerleştiriliyor.

ARTI49

HABERE YORUM KAT
1 Yorum