Alman Emeklilik Sigortası, vatandaşları uyardı: Gelen SMS'i hemen silin!

Alman Emeklilik Sigortası, vatandaşları uyardı: Gelen SMS'i hemen silin!

Alman Emeklilik Sigortası (Deutsche Rentenversicherung, DRV), vatandaşları kurumun adını kullanan dolandırıcılara karşı uyardı.

Son zamanlarda vatandaşlar, Alman Emeklilik Sigortası’ndan kendilerine SMS geldiğine dair bildirimlerde bulunuyordu. Bu mesajın kendilerinin göndermediğini belirten DRV, özellikle Almanya’daki yaşlı vatandaşları tuzağa düşürebilecek yeni bir dolandırıcılık konusunda uyardı.

Ulaşılan bilgilere göre dolandırıcılar tarafından emekli maaşı alan yaşlı insanlarla genellikle kısa mesaj yoluyla iletişime geçiliyor. Bu mesajlarda, emeklilik sigortasının söz konusu kişi için bir geri ödemesinin hazır olduğu iddia ediliyor. Bu iadeyi alabilmek için SMS'te yer alan bir bağlantı aracılığıyla kimliklerini doğrulamaları isteniyor.

DRV, vatandaşları kişisel verilerin ifşa edilmemesi ve yurtdışına para transferi yapılmaması konusunda uyardı. Kurum, "İrtibatın gerçekten bir dolandırıcılık olup olmadığından emin değilseniz, Alman Emeklilik Sigortası'nın ücretsiz hizmet numarası (0800 1000 4800) aracılığıyla bir çalışana ulaşabilirsiniz" açıklamasında bulundu.

ARTI49

HABERE YORUM KAT