Alman devleti dolandırılıyor mu: "Ukraynalıyız" diyerek yardım alıyorlar

Alman devleti dolandırılıyor mu: "Ukraynalıyız" diyerek yardım alıyorlar

Almanya'da Ukraynalılara tanınan ayrıcalıklardan yararlanmak isteyen yüzlerce göçmenin, "Ukraynalı" olduklarını söyleseler de başka ülkelerden geldikleri ortaya çıktı. Tespit edilen vakalar, her geçen gün daha da artıyor...

Almanya, Rusya ve Ukrayna arasındaki savaş nedeniyle ülkeye sığınma başvurusunda bulunan çok sayıda Ukraynalıyı misafir ediyor. Ülkeye gelen Ukrayna vatandaşlarının önemli bir bölümü de Alman vatandaşı olabilmek için başvuruda bulunuyor.

Devlet, türlü sosyal yardım ve destek programlarıyla, Ukrayna'ya destek olmak üzere ayırdığı bütçenin bir bölümünü, göçmenlere dağıtıyor.

Ancak uygulamayı kötü niyetle kullananlar da var...

SAYI HER GEÇEN GÜN ARTIYOR

Alman basınında yer verilen haberlere göre, Baden-Württemberg eyaletinde, çok sayıda göçmenin, Ukraynalı olmadıkları halde bu kimliği kullanarak yardım başvurusunda bulunduğu ortaya çıkıyor. Yetkililer bu sayının her geçen gün daha da arttığına işaret ediyor.

Diğer ülkelerden gelen sığınmacı ya da mültecilerin aksine Ukraynalılar'ın Almanya'da özel bir statüye sahip olmaları, başka toplumlardan göçmenler tarafından cazip görülüyor. Ülkede kalmaya başladıkları andan itibaren ödenek almaya başlayan Ukraynalılarla aynı imkanlara sahip olmak isteyen sığınmacılar, "Ukraynalıyız" diyerek başvuruda bulunuyorlar.

DİLDEN YAKALANIYORLAR

Ukrayna dilini doğru kullanamadıkları için genelde foyaları ortaya çıkan dolandırıcılara dair şu ana kadar bin 300'den fazla vaka bildirildi.

YÜZBİNLERCE UKRAYNALI YARDIM ALIYOR

Federal İş Ajansı'na göre şu anda Almanya'da toplam 700 bin Ukraynalı vatandaşlık yardımı alıyor. Bu göçmenlerin yaklaşık 154 bini Ocak 2023'ten bu yana entegrasyon kurslarına gönderiliyor. Kursların toplamda 700 ders içerdiği belirtiliyor.

ARTI49

HABERE YORUM KAT