Afgan göçmenler arasında neden hiç kadın ve çocuk yok?

Afgan göçmenler arasında neden hiç kadın ve çocuk yok?

Cumhuriyet gazetesi yazarı Mustafa Balbay bugün kaleme aldığı köşe yazısında Türkiye'ye gelen Afgan göçmenlerin neden hep genç erkeklerden oluştuğu sorusuna yanıt verdi.

Cumhuriyet gazetesi yazarı  Mustafa Balbay, bugünkü köşesinde "ABD’nin Afgan oyunları..." başlıklı dikkat çeken bir yazı kaleme aldı.

Türkiye'nin Afganistan'ın güvenliği sorumluluk alma planının ABD tarafından ince ince işlendiğine dikkat çeken Balbay, ülkeye İran sınırından gelen göçmenlerin neden hepsinin genç erkeklerden oluştuğunun sorulduğunu belirtip "Yanıt şu: Onlar Afganistan’da ABD adına görev yapan bu ülke yurttaşları. ABD şimdi onları Taliban’dan korumak için Türkiye üzerinden tahliye ediyor." dedi.

Balbay'ın yazısı şöyle:

"Orman yangınları içimizi yakmaya, yüreğimizi burkmaya devam ediyor. Böylesi büyük felaketler, büyük bir dayanışma duygusu ve olayın nedenlerinin tümüyle ortaya çıkarılması ile aşılır. 

 İktidarda ikisiyle de ilgili irade ne yazık ki yok. 

 En azından yangın üzerinden ülkede yeni gerilim yaratılmasına izin vermemek gerekiyor.

 Afganistan’dan yola çıkıp, İran’ı boydan boya geçip, Türkiye sınırından giren Afgan gençler konusu ister istemez   yangının gerisinde kaldı. Ancak süreç işliyor. Türkiye’nin Kâbil Havaalanı’ndan başlamak üzere Afganistan’ın   güvenliğinde sorumluluk alması, özellikle ABD tarafından inceden inceye işleniyor.

 Her şeyden önce yanıt bulması gereken soru şu:

 Türkiye, Afganistan’da kim için, ne uğruna, ne karşılığında güvenlik üstlenecek?

 Yanıtı kestirmeden vermek gerekirse iktidar, ABD’nin gözüne girmek, ayakta kalmanın dış desteğini sağlamak, bir   miktar da para almak istiyor. 

 ***

 Son birkaç gündür ulaştığımız bilgileri satırbaşlarıyla paylaşalım:

 - Türkiye’ye İran sınırından giriş yapan Afganların neden hep genç erkek olduğu, neden hiç kadın, çocuk olmadığı   soruluyordu. Yanıt şu: Onlar Afganistan’da ABD adına görev yapan bu ülke yurttaşları. ABD şimdi onları Taliban’dan   korumak için Türkiye üzerinden tahliye ediyor.

 - Afganistan’dan İran sınırına merkezi yönetimin organizasyonu ile getiriliyorlar. Türkiye’ye girişte alınıp belli kamp   yerlerine götürülüyorlar. Bu kişilerin bir bölümünün ABD’ye götürüleceği söyleniyor.

 - Bu tablo, akla, 1996 yılında Irak’ta ABD için çalışan 5 bin kadar peşmergenin ABD’nin Guam Adası’na   götürülüşünü getiriyor. ABD, bu kişileri Irak’ta kendisi için kullanmak üzere Guam’da özel olarak eğitmişti.

 - Şu anda sözünü ettiğimiz yolla Türkiye’ye giren Afgan sayısının da 5- 6 bini geçtiği tahmin ediliyor. Bu trafik,   Birleşmiş Milletler’in kontrolü dışında yürüyor.

 - ABD, bir yandan da Taliban’la görüşmeye devam ediyor. Ülkenin yarısından fazlası Taliban’ın kontrolünde. Merkezi   hükümet adım adım geriliyor. 

 - Bütün bunlardan bağımsız olarak Taliban rejimi altında yaşamak istemeyen Afganların çoğunun kafasında   Türkiye’ye gelmek var. Bu sayının 10 milyona kadar çıkabileceği konuşuluyor. Pakistan, daha fazla sığınmacı   gelmemesi için Afganistan sınırını kapattı. 
 

HABERE YORUM KAT