• BIST 100.618
 • Altın 141,173
 • Dolar 3,5120
 • Euro 3,9960
 • Berlin 21 °C
 • Frankfurt 20 °C
 • Paris 17 °C
 • Ankara 22 °C
 • İstanbul 27 °C
 • İzmir 29 °C
 • Stockholm 12 °C

Meslek seçerken ellerinize dikkat edin

Meslek seçerken ellerinize dikkat edin
Prof. Dr. Kutlu, sağ elini kullananların iyi bir öğretmen, iletişimci; sol elini kullananların ise iyi bir mühendis, mimar ve gelecek için yeni buluşlar yapabilecek insanlar olduğunu belirtti.

MANİSA - Manisa Celal Bayar Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikoteknik ve Psikomotor Ölçme ve Değerlendirme Merkezi Sorumlusu Prof. Dr. Necip Kutlu, sağ ve sol el kullanımının meslek seçimlerinde etkili olduğunu söyledi. Sağ elini kullananların iyi bir öğretmen, iletişimci olabileceğini kaydeden Prof. Dr. Kutlu, sol elini kullananların ise iyi bir mühendis, mimar ve gelecek için yeni buluşlar yapabilecek insanlar olduğunu belirtti. Kutlu ayrıca, son olarak 5 bin kişi üzerinde yaptıkları araştırmada 75 yaş üzerinde hiçbir solağa rastlamadıklarını ve solakların daha az yaşadığını belirtti.

Manisa Celal Bayar Üniversitesi (CBÜ) Tıp Fakültesi Hastanesi Sağlık Araştırma Merkezi bünyesinde faaliyet gösteren Psikometrik ve Psikomotor Ölçme ve Değerlendirme Merkezi, Manisalılar'a yetenekleri ve dikkatleri hakkında bilgi veriyor. Merkezin sorumlusu Prof. Dr. Necip Kutlu merkezde muhakeme, sürekli dikkat ve algılama, seçici dikkat ve algılama hızı, el koordinasyon testi, el yetenek ve titreme testi, tepki hızları gibi psikoteknik, dikkat ve konsantrasyon, tepki, akıl yürütme görsel-hareket koordinasyon gibi psikomotor testler uyguladıklarını söyledi. Yaptıkları araştırmalarda sağ ve sol elini kullananlar arasında önemli farklılıklara rastladıklarını kaydeden Prof. Dr. Kutlu, bu farkın meslek seçiminde etkili olduğunu söyledi. 

Beynin sağ ve sol kısımlarının farklı işlevlerinin olduğunu kaydeden Prof. Dr. Necip Kutlu, el yazısının beyindeki farklılıkları gösterdiğini ifade etti. Kutlu, "Sol kısımla konuşuruz, işitiriz. Sağ kısımda ise uzaysal ve geometrik zeka, duygular, zevkler, titizlik, içedoğuş gibi özellikler gelişkindir. İki kısmın harmanlanması ise bizim davranışlarımızı oluşturur. Bunun en büyük belirtisi ise yazı yazma yeteneğimizdir. Beyinde büyük bir alan kaplamıştır. Sağ kısmı iyi gelişmiş insanlar sol eli ile yazarlar. Sol kısmı gelişmiş kişiler insanlar ise sağ eli yazar" dedi. 

Prof. Dr. Kutlu, sağ ve sol elini kullanan kişilerin başarılı olabileceği mesleklerle ilgili bilgi verdi. Sağ elini kullananların sosyal ve iletişim becerilerinin gelişmiş olduğunu kaydeden Kutlu, iletişim alanında çok başarılı olabileceklerini açıkladı. Kutlu, "Sağ elini kullananların konuşma yeteneği de çok gelişmiştir. Sosyaldir, iletişimi iyidir, insan ilişkileri mükemmeldir. İyi bir öğretmen olurlar. Solaklar iyi konuşamazlar. Hitap yeteneği çok gelişmiş değildir. Sol elini kullananlar ise genelde iyi bir mühendis, mimar, makine mühendisi, gelecek için iyi bir tasarımcı olabilirler. Ama tabiki bunların hepsi artı eğitimle birlikte olur. Kişide bu yetenekler vardır ancak eğitimle birlikte daha da gelişir. Solaklar daha depresif, kötümserdir ve bireysel hareket ederler. Solakların dünya bakışı daha farklıdır. Sayısal beynin sağ kısmının yeteneğidir, bir başka ifade ile mühendis kafasıdır. Muhakeme yapar, plan proje çizer, çizgileri hatları iyidir. Bir çocuğun çizgisi iyiyse iyi eğitim verirseniz mühendis mimar olabilir. Ama eğitim vermezseniz yine çizer ama kare çizer, dikdörtgen çizer. Eğitim verirseniz yolları çizen mühendis olur" diye konuştu. 

"İki elini kullananlar birçok alanda yetenekli"  

Merkezde yaptıkları araştırmalarda psikologlarla birlikte çalıştıklarını söyleyen Prof. Dr. Kutlu, bazı özelliklerin ise bilimsel izahının henüz yapılmadığını söyledi. Kutlu, "Solaklar genelde birinci ve üçüncü çocuklar olur. Ancak bunun bilimsel bir izahı henüz yapılamamıştır. İkinci çocuk olduğunu söyleyenlerin çoğunda daha öncesinde bir düşük vakası yaşanmıştır" dedi. İki elini birlikte kullananların ise birçok yeteneğinin gelişmiş olduğunu kaydeden Prof. Dr. Kutlu, "Bunlar deha olurlar. Bu adamlar her şeyi yapabilirler. Ama beyinde alan çok daralır. Eğer iki tarafta çalışırsa birçok alanda bilgi sahibi olabilir ama hiçbirine tam olarak derinleşemezler. İyi bir eğitim ve yönlendirmeyle çok başarılı kişiler olabilirler" diye konuştu. 

"75 yaş üzerinde hiçbir solağa rastlamadım"

Yaptığı bir araştırmadan da bahseden Prof.Dr. Necip Kutlu, sağ ve sol elini kullanan kişilerin yaşam süresi ile ilgili araştırma yaptıklarını söyledi. İlk olarak 3 bin kişi, ardından da 5 bin kişi ile görüştüklerini, ancak yaptıkları araştırmada 75 yaş üzerinde hiçbir solağa rastlamadıklarını kaydetti.

Prof. Dr. Kutlu, Türkiye'nin birçok ilinde bu araştırmayı yaptıklarını vurgulayıp, "75 yaş üzerinde hiçbir solağa rastlamadık. Erken ölüyorlar. Toplumda sol elini kullananların oranı yüzde 4 civarında. Az olması etkili. Ayrıca solakların bağışıklık sistemi biraz daha zayıf. Toplum sağ üzerine kurulmuş. Solak bir cerrahı düşünün onun bütün aletleri kendine hastır. Caddelerdeki yaşam tarzı hep sağlakların üzerine kurulmuştur. Merdiven tutacakları bile sağ kısımdadır. İlk 3 bin kişi üzerinde çalıştık daha sonra 5 bin kişiyi araştırdık. Şimdi de 10 bin kişide araştırma yapacağız" diye konuştu.

 

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • ‘Eşcinseller kendilerine başka ülke arasın’27 Haziran 2017 Salı 08:38
 • Stajyer seçimi için güzellik yarışması açtılar27 Haziran 2017 Salı 07:57
 • Fransa'da yılda 17 milyon kişi esrar kullanıyor25 Haziran 2017 Pazar 20:13
 • Eskişehir'de 'plaj sezonu' açıldı25 Haziran 2017 Pazar 09:18
 • Sağlık Bakanlığı'nda 'örnek' kahvaltı24 Haziran 2017 Cumartesi 15:03
 • Halk fazla turistten şikayetçi24 Haziran 2017 Cumartesi 14:38
 • Katar'dan e-vize hizmeti24 Haziran 2017 Cumartesi 07:44
 • Oruç tutan çocuklara ödül24 Haziran 2017 Cumartesi 00:23
 • Uçurtma ve balona 9 km yasağı23 Haziran 2017 Cuma 19:28
 • 'Petshoplarda hayvan satışı yasaklanacak'23 Haziran 2017 Cuma 18:58
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2015 +49 | Sitemizde yer alan haber içerikleri ve görseller site yönetiminden yazılı izin alınmadan, kaynak gösterilse dahi yayımlanamaz.
  Tel : +49 (0) 615098 03 04 Faks : +49 (0) 615098 03 05