Zelenski salı günü Bundestag'da konuşma yapacak

Zelenski salı günü Bundestag'da konuşma yapacak

Ukrayna Devlet Başkanı Volodomir Zelenski gelecek hafta Berlin'e gelmesi bekleniyor. Zelenskiy, ülkesinin yeniden inşası için düzenlenecek konferansa katılacak.

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski, gelecek salı günü Berlin'de bulunacağı süre zarfında Bundestag'da bir konuşma yapacak.

Zelenskiy, salı ve çarşamba günleri Berlin'de düzenlenecek iki günlük Ukrayna'nın Yeniden İnşa Konferansı'na katılacak. Almanya Federal Hükümeti'nin mayıs ayı başlarında yaptığı açıklamaya göre, konferansı salı günü Almanya Başbakanı Olaf Scholz ile birlikte açacak.

Zelenskiy, 17 Mart 2022 tarihinde, Rusya'nın Ukrayna'ya karşı başlattığı saldırı savaşının başlamasından üç hafta sonra, milletvekillerine hitap etmişti. Ancak o dönemde konuşmasını video aracılığıyla canlı olarak meclis salonuna bağlanarak yapmıştı. O zamanlar Zelenski, tutkulu bir şekilde Parlamento ve Federal Hükümet'e seslenerek, saldırıya uğrayan ülkesine yardım edilmesi çağrısında bulunmuştu. Konuşmasını şu sözlerle sonlandırmıştı: "Bizi destekleyin. Barışı destekleyin. Her Ukraynalıyı destekleyin. Savaşı durdurun. Bize, onu durdurmamız için yardım edin!".

HABERE YORUM KAT