Yüzlerce polisle onlarca daireye baskın

Yüzlerce polisle onlarca daireye baskın

Yaşları 31 ile 58 arasında değişen şüphelilere karşı harekete geçildi. Yüzlerce polis onlarca daireye operasyon düzenlerken, çetenin on milyonlarca Euro akladığı ifade ediliyor.

Yaklaşık 460 polis memuru, kara para akladığından şüphelenilen uluslararası bir çeteye karşı düzenlenen baskında 58 konut ve iş adresine baskın düzenledi. Berlin savcılığının yaptığı açıklamaya göre, aklanan varlıkların toplam miktarının on milyonlarca Euro olduğu söyleniyor.

Baskının büyük bölümü Berlin'de gerçekleşirken Letonya ve Malta'da da aramalar yapıldı. Yaşları 31 ile 58 arasında değişen on bir şüphelinin organize Rus-Avrasya suçlarına karıştığından şüpheleniliyor. Brandenburg'da 53 yaşında bir şüpheli tutuklandı.

ŞİRKETLER AĞI

Müfettişlere göre şüphelilerin, yasa dışı nakit akışlarını gerçekleştirmek ve paranın yasa dışı kaynağını gizlemek için Temmuz 2021'den itibaren Malta merkezli bir finans kurumu etrafında çok sayıda hayali genel müdürle bir şirketler ağı kurdukları söyleniyor.

Malta'da, soruşturmanın merkezindeki finans kuruluşunun iş yerleri Alman müfettişlerin huzurunda arandı ve para sekiz hesapta güvence altına alındı. Sınır ötesi operasyon, Letonya ve Almanya arasında Aralık ayından bu yana faaliyet gösteren ortak bir soruşturma ekibi tarafından kolaylaştırıldı.

ARTI49

HABERE YORUM KAT