Yurttaş Parası: Almanya'da dört kişilik bir aile ne kadar alıyor?

Yurttaş Parası: Almanya'da dört kişilik bir aile ne kadar alıyor?

İş arayıp da iş bulamayanlar veya çalışmalarına rağmen elde ettikleri gelirle geçinemeyenlere ödenen Yurttaş Parası'ndan kim ne kadar yararlanıyor ?

Almanya'da işsiz olan ancak çalışabilen ve yardıma ihtiyacı olan kişiler vatandaşlık yardımından yararlanma hakkına sahip. 1 Ocak 2023'te önceki Hartz VI'nın yerini alan sosyal yardım, temel bir güvenlik yardımıdır ve geçim düzeyini güvence altına almayı amaçlıyor. Bu nedenle geliri kendi geçimini sağlayamayacak kadar düşük olan kişiler de vatandaşlık yardımı alabiliyor.

Federal Çalışma ve Sosyal İşler Bakanlığı'na (BMAS) göre, Federal İş Ajansı'nın yerel iş merkezleri , hak sahibi olanlara vatandaşlık yardımlarının ödenmesinden sorumlu. Vatandaş ödeneğinin kesin miktarı duruma göre yeniden hesaplanır ve bu nedenle değişiklik gösterebilir.

Standart gereklilikler: Dört kişilik bir aile ne kadar vatandaşlık yardımı alıyor?

Bir kişinin veya yararlanıcılardan oluşan bir topluluğun ne kadar yurttaş parası alacağı genel olarak genel standart gerekliliklerine dayanmaktadır. BMAS, vatandaşlık yardımından yararlanma hakkına sahip olanların yaşam koşullarına bağlı olarak ilgili standart oranı aşağıdaki şekilde belirlemektedir:

Yurttaş parasına hak kazananlarStandart gereksinimler
Bekar kişiler, bekar ebeveynler ve reşit olmayan partnerleri olan yetişkinler502 euro
Yetişkin ortaklar451 euro
14-17 yaş arası çocuklar ve yetişkin ebeveynleriyle birlikte yaşayan reşit olmayanlar420 euro
Kendi hanesi olmayan 18-24 yaş arası yetişkinler ve iş merkezinden güvence almadan hareket eden 15-24 yaş arası yetişkinler402 euro
6 ila 13 yaş arası çocuklar348 euro
0 ila 5 yaş arası çocuklar318 euro

Dört kişilik bir aile varsayarsak - iki ebeveyn ve iki çocuğu varsayarsak - yetişkin partnerler için standart gereklilik ve çocuklar için buna karşılık gelen standart ücret geçerli olmalıdır. Bu nedenle ebeveynlere 902 Euro'luk standart bir gereksinim ödeniyor. Daha sonra çocukların ihtiyaçları toplanır.

Çocukların düzenli ihtiyaçları için farklı senaryolar vardır. İşte bazı örnekler:

 • Her iki çocuk da 0 ila 5 yaş arası: 636 euro
 • Her iki çocuk da 6 ila 13 yaş arası: 696 euro
 • Her iki çocuk da 14 ila 17 yaş arası: 840 Euro
 • Bir çocuk 0-5 yaş arası, diğeri 6-13 yaş arası: 666 euro
 • Bir çocuk 6-13 yaş arası, diğeri 14-17 yaş arası: 768 euro


Dört kişilik bir aile için standart gereksinim 1.538 Euro'dan 1.742 Euro'ya kadar değişebiliyor. İş merkezi aynı zamanda eğer uygunsa kira , ek masraflar ve ısınma gibi barınma masraflarını da karşılar . Federal Çalışma Bakanlığı'na göre dört odalı veya 85 ila 90 metrekarelik bir dairede dört kişi için uygun görülüyor. Standart gerekliliğe ek olarak ek gereksinimler genel gereksinimi artırabilir .

Vatandaş yararına standart şartına ilişkin oranlar 1 Ocak 2024'ten itibaren artacak .

Vatandaşların yararı: Standart ücrete ek olarak ne gibi avantajlar var?

Standart orana ek olarak, vatandaşların yardımdan yararlananların alabileceği ek yardımlar veya ek gereksinimler vardır. BMAS'a göre hamile kadınlar, hamileliğin 13. haftasından itibaren standart gereksinimin yüzde 17'si oranında ek gereksinim alma hakkına sahip oluyor . Bu ek gereksinim teslimat ayına kadar karşılanacaktır. BMAS'a göre, iş merkezi aynı zamanda tıbbi nedenlerden dolayı daha pahalı bir diyete bağımlı olan ve vatandaşlık yardımından yararlanma hakkına sahip olanlara "uygun miktarda ek bir ücret" de ödüyor .

Olası ek gereksinimlerin yanı sıra vatandaşların parasına ek faydalar da söz konusu. Federal İş Ajansı'na göre, eğitim veya ileri eğitim alan alıcılar ayda yaklaşık 150 Euro tutarında ek eğitim ödeneği talep edebilirler . Ayrıca ara veya final sınavını geçmek için ek bir eğitim bonusu da vardır. En az sekiz hafta süren ancak mesleki yeterlilik elde etmeyi amaçlamayan ileri eğitim, ayda 75 Euro'luk yurttaş paraso ikramiyesiyle finanse ediliyor .

Dört kişilik bir aile için vatandaşlık yardımı: Hangi gelir dikkate alınır?

Vatandaşın para miktarını hesaplamak için sadece toplam ihtiyacın değil aynı zamanda kesilecek gelirin de belirlenmesi gerekiyor. Dolayısıyla gelir dikkate alınıyor ancak Federal İş Kurumu'na göre ödenekler 1 Temmuz 2023'ten itibaren arttı .

BMAS'a göre ilk 100 Euro genel olarak yurttaş parasına yönelik gelir olarak sayılmıyor. Ödenekler daha sonra kademeli olarak dağıtılır:

 • 100 ila 520 Euro arasındaki brüt gelirin yüzde 20'si yurttaş parasına dahil edilmiyor.
 • 520 ila 1.000 Euro arasındaki brüt gelirin yüzde 30'u yurttaş parasına dahil edilmiyor.
 • 1.000 ila 1.200 Euro arasındaki brüt gelirin (reşit olmayan çocuğu olanlar için 1.500 Euro kadar) yüzde 10'u vatandaşlık ödeneğine dahil edilmiyor.

25 yaşın altındaki gençlerin de okuldan ve öğrenci işlerinden , mesleki eğitimden veya FSJ'den elde ettikleri gelirlerini mini iş sınırına (şu anda 520 Euro) kadar tutmalarına izin veriliyor. BMAS'a göre öğrenci işlerinden elde edilen gelir tamamen göz ardı ediliyor ve gönüllüler yıllık 3.000 Euro'ya kadar yardım alabiliyor.

BMAS, biri 4 yaşında, biri 12 yaşında bir çocuk olmak üzere iki yetişkinden oluşan dört kişilik bir aile için vatandaşın yardım hakkına ilişkin örnek bir hesaplama hazırladı:

 • Her iki ortak için standart gereksinim her biri için 451 Euro'dur. Birlikte 902 euro alıyorlar.
 • 4 yaşındaki bir çocuk için standart gereksinim 318 Euro'dur.
 • 12 yaşındaki bir çocuk için standart gereksinim 348 Euro'dur.
 • Konaklama ve ısınma ücreti 743 Euro'dur.
 • Dört kişilik ailenin toplam gereksinimi 2 bin 311 Euro.

Dikkate alınacak gelir bundan düşülür; örnekte bu yalnızca 500 Euro'luk çocuk parasıdır. Çocuklar için, çocuk yardımı dikkate alınmadan, eğitim ve katılıma yönelik yardımlar da dikkate alınmaktadır.

Aile, gelir düşüldükten sonra 1.811 Euro'luk vatandaşlık yardımından yararlanma hakkına sahip olacak.

Vatandaşın yararının gerçek miktarı durumdan duruma değişir ve yaşam koşullarına, gelire ve diğer faktörlere bağlıdır. Vatandaş ödeneğinin kesin miktarı genellikle sorumlu iş merkezi tarafından hak sahibi olanlara bildirilir. İşlerin hangi yöne gideceğini önceden bilmek istiyorsanız vatandaşın para hesaplayıcısını kullanabilirsiniz .

HABERE YORUM KAT
5 Yorum