Yunanistan'da “Kıbrıs Türklere aittir” sözü için yayın evine soruşturma açıldı

Yunanistan'da “Kıbrıs Türklere aittir” sözü için yayın evine soruşturma açıldı

Psychogios Yayınları tarafından Yunanistan'da yayınlanan bir kitapta öğrencilerin coğrafya bilgisini geliştirmeye yönelik konular yer alırken “Kıbrıs adası Türkiye’ye aittir” cümlesi tepkilere neden oldu. Gelen eleştiriler üzerine soruşturma açıldı.

Yunanistan'da geniş bir yayıncılık ağına sahip Psychogios Yayınları tarafından öğrencilere yönelik coğrafya ile ilgili bir derginin fotoğraflarının basılıp dağıtılması ve internette yayınlanması ülkeyi ayağa kaldırdı.

Öğrencilere yönelik yayın organında Avrupa ve Akdeniz ülkelerini “Öğrenmek ve Keşfetmek” başlığı altında yayınlanan bulmaca türündeki yayının harita bölümünde  Kıbrıs ile ilgili açıklamada “Kıbrıs bir Akdeniz adasıdır ve kuzeyi Türkiye’ye aittir” ifadeleri yer aldı.

KİTAP YAYINDAN KALDIRILDI

Sosyal medya ve telefon ile yayınevini tepki ve uyarı yağmuruna tutulmasının ardından şirket gerek sosyal medyadan gerekse yaptığı yazılı duyuru ile yayının hem internet ortamından kaldırıldığını hem de piyasadan geri çekildiğini okuyucularına duyurmak zorunda kaldı.

5ebefae6-a7af-41d0-8643-63f833d18a90.jpg

Kitapta, “Kıbrıs adası Türkiye’ye aittir” ifadesi ülkeyi karıştırdı.

"İŞGAL EDİLEN FOTOĞRAFLAR TÜRKİYE'YE AİT OLARAK GÖSTERİLEMEZ"

Yayınevi açıklamasında “Değerli okuyucular Öğreniyorum ve keşfediyorum: Avrupa adlı yayınımızdaki hatadan dolayı çok üzgünüz ve bunu düzeltip yeniden basarak piyasadan çekiyoruz. Açıktır ki işgal edilen topraklar Türkiye’ye “ait” olarak tercüme edilemez. Açıkçası, çevirmenin hatası küratörümüzden de kaçmamalıydı. Kıbrıs’ımızla ilgili pek çok başlık yayınladık ve hatanın büyüklüğünü anlıyoruz, özellikle çocuklarımıza mesajlar ileten bir çocuk baskısında. Tekrar özür diler ve ürünün sitemizden indirildiğini ve yarından itibaren tüm piyasadan çekileceğini beyan ederiz. Saygılarımızla” denildi.

Kaynak: Sözcü - Yaşar Anter

HABERE YORUM KAT