Yola oturanları haklı çıkaran karar... Almanya'da araçlara hız sınırı kapıda

Yola oturanları haklı çıkaran karar... Almanya'da araçlara hız sınırı kapıda

Berlin-Brandenburg Yüksek İdare Mahkemesi Alman hükümetinin "İklim Koruma Yasası"nı ihlal ettiğini söyledi. Karardan sonra, "Otoyollarda saatte 100 kilometre, şehirlerde saatte 30 kilometre hız sınırı uygulamalıdır" açıklaması geldi.

Berlin-Brandenburg Yüksek İdare Mahkemesi tarafından verilen bir karara göre, Alman hükümeti "İklim Koruma Yasası"nı ihlal etti.

Mahkeme, çevre örgütleri tarafından yapılan başvuruyu onayladı. Mahkeme, "Federal Hükümetin, binalar ve ulaşım sektörlerinde izin verilen sera gazı emisyonlarının tespit edilen aşımları nedeniyle acil bir eylem programına ilişkin bir karar kabul etmekle yükümlü olduğuna" karar verdi.

Mahkemenin görüşüne göre, kabul edilen İklim Koruma Programı 2023, acil eylem programının gerekliliklerini karşılamıyor.

NASIL KARŞILADILAR

Alman Çevre Yardımı (DUH) Genel Müdürü Jürgen Resch, mahkemenin verdiği karar ilişkin, "Bu karar, Alman hükümetinin felaket iklim politikası için yankılanan bir tokattır" derken, söz konusu karar için, "iklimin korunmasında yeni bir başlangıç için örnek teşkil etmeli ve derhal etkili tek önlem olarak otoyollarda saatte 100 kilometre, meskûn mahallerin dışında saatte 80 kilometre ve şehirlerde saatte 30 kilometre hız sınırı uygulamalıdır" dedi.

Karar henüz yasal olarak bağlayıcı olmazken, temyiz başvurusunun yolu da açık...

MAHKEME ONLARI HAKLI ÇIKARDI

İklim Hareketleri içerisinde yer alan ve esas olarak Almanya’da faaliyet yürüten "Letzte Generation", yani "Son Jenerasyon" grubu, yaptıkları eylemlerle adlarından sıklıkla söz ettiriyorlar. Özellikle yolları kapatarak, insanların araç kullanımını engellemeye çalışan gruba hem şoförler hem de polis sert müdahalede bulunuyordu.

Mahkemenin aldığı karar ise, iklim için eylem yapan grubu sevindirecek. Mahkeme, verdiği kararla, iklim gösterilerinde bulunanları haklı çıkardı.

KİM DAVA AÇMIŞTI

Dava, Alman Çevre Yardımı (DUH) ve Çevre ve Doğa Koruma için Alman Federasyonu (BUND) tarafından açılmıştı. Davacılar Alman hükümetini Federal İklim Koruma Yasası'nda ulaşım ve binalar için belirlenen sera gazı sektörü hedeflerine uymamakla suçlamış ve İklim Koruma Yasası'nda öngörüldüğü üzere acil eylem programlarının kabul edilmesini talep etmişlerdi.

ARTI49

Fotoğraf: AA

HABERE YORUM KAT