Yeni çöp yasasını bilmeyenler 2500 Euro ceza ile karşılaşabilir

Yeni çöp yasasını bilmeyenler 2500 Euro ceza ile karşılaşabilir

Mayıs 2025'ten itibaren organik atık kutusuna ne konulduğuna daha fazla dikkat edilmeli. Aksi takdirde 2.500 Euro'ya varan ağır para cezalarıyla karşı karşıya kalabilirsiniz.

Almanya'daki organik atık kutularına genellikle organik atıklardan daha fazlası atılıyor. Cam, plastik ve hatta bebek bezleri organik atıkları kirletiyor, bu da sadece çevreyi kirletmekle kalmıyor, aynı zamanda yüksek maliyetlere de neden oluyor. Bu durumun önüne geçmek için Çevre Bakanlığı, Mayıs 2025'te yürürlüğe girecek olan Organik Atık Yönetmeliği'nde bir değişiklik başlattı.

1 Mayıs 2025 tarihinden itibaren Almanya'da biyoatıkların bertarafına ilişkin daha katı kurallar yürürlüğe girecek.

Yeni kurallar, atık bertaraf şirketlerinin organik atık bidonlarında yanlış atık olup olmadığını kontrol etmekle yükümlü olduğunu belirtiyor. Yabancı madde oranı çok yüksekse, atık artık işlenmeyebilir. Çöp kutuları işaretlenecek ve boşaltılmayacak.

Sonuçlar tüketiciler için hoş olmayabilir ve 2.500 Euro'ya kadar para cezaları uygulanabilir.

Olası cezalardan kaçınmak için tüketicilerin organik atık kutusuna nelerin atılıp nelerin atılmayacağını tam olarak bilmeleri önemlidir. Kesin gereklilikler bölgeye göre değişebilir, ancak temel kurallar her yerde benzerdir: sebze atıkları, pişmiş yiyecekler, kahve telvesi ve hastalıklı bitkiler organik atık kutusuna aitken, plastik torbalar, ambalajlar ve bebek bezleri veya tamponlar gibi hijyen ürünlerinin orada yeri yok.

Atıkların en iyi şekilde ayrıştırılması sadece çevre için iyi olmakla kalmaz, aynı zamanda sizi hoş olmayan cezalardan da koruyabilir. Bu nedenle yerel yönetmeliklere dikkat etmek ve atık bertaraf kuruluşlarının ilgili bilgilendirme materyallerini kullanmak faydalı olacaktır.

ARTI49

HABERE YORUM KAT