Yargıda anayasaya bağlılık: Hâkimleri en ince eleyip sık dokuyan eyalet Bavyera 

Yargıda anayasaya bağlılık: Hâkimleri en ince eleyip sık dokuyan eyalet Bavyera 

Hâkim cübbesinin içinde aşırı sağcı ya da aşırı solcu veya İslamcı mı var? Her eyalette devlet hâkimlerin özgürlükçü demokratik düzene bağlılığını araştırıyor. En katı inceleme Bavyera eyaletinde.

Hâkimler Birliği  tarafından yapılan araştırmaya göre, son dört yılda ülkede anayasaya bağlılık yükümlülüğünü ihlal ettiği için bir hâkim ve savcı görevden alındı. 

2015-2017 yılları arasında seçim kampanyaları çerçevesinde internette “kota zencisi” ve “fikir yargısı” gibi terimler paylaştığı için sağ popülist Almanya için Alternatif (AfD) federal meclis milletvekili  Thomas Seitz, iki yıl önce savcı olarak görevden alınmıştı. 

Alman Hâkimler Birliği Genel Müdürü Sven Rebehn söz konusu anketin sonuçlarından memnun kaldıklarını belirterek, “Adalet bakanlıklarından gelen bilgiler, yargının olası anayasa düşmanlarını ve her türden aşırılık yanlılarını yargının  dışında tutmakta başarılı olduğunu doğrulamaktadır. Bu, güvenlik makamlarına yönelik aşırılık endişeleri ve şüphelerine karşı  önemli bir mesajdır” dedi. 

Öte yandan Bavyera ise aşırı uçtakileri yargının dışında tutmak için Anayasayı Koruma Dairesi’nden hâkimler ve savcılar hakkında rutin olarak bilgi alan tek eyalet.

Alman Basın Ajansı DPA, Hâkimler Birliği tarafından eyaletlerin adliyelerine yönelik  yapılan bir araştırmanın değerlendirmesine yönelik bir haber hazırladı. Buna göre, Bavyera’da 2016 yılının sonundan bu yana eyaletin Anayasayı Koruma Dairesi’nden düzenli olarak bilgi alındı ancak bugüne dek herhangi bir “durumla” karşılaşılmadı. 

Mecklenburg-Vorpommern, Aşağı Saksonya ve Bremen eyaletleri de diğer üç eyaletle birlikte  şu anda anayasaya bağlılık konusunda incelemelerini sürdürüyor. Bununla birlikte, tüm eyaletlerde hâkimler ve savcılar işe alınırken aşırı uçtaki eğilimleri olup olmadığı inceleniyor. 

+49 - BERLİN

FOTO: Jens Kalaene / DPA

 

HABERE YORUM KAT